Wypadanie włosów – fakty i metody przeciwdziałania


Wypadanie włosów – fakty i metody przeciwdziałania
Wypadanie włosów jest problemem powszechnym, a przyczyną tego zjawiska są różne czynniki. Niektóre łatwo wyeliminować, a na inne nie mamy wpływu. Utrata włosów dotyczy nie tylko osób w średnim wieku lub starszych, ale zdarza się, że także nastolatków. Warto zapoznać się z najważniejszymi faktami, aby skutecznie przeciwdziałać problemowi.

 Wypadanie włosów a stres i niedobór witamin oraz minerałów

Długotrwały stres jest wskazywany jako jedna z przyczyn wypadania włosów, ale w rzeczywistości rzadko zdarza się, aby utrata dużej ilości włosów była wywołana właśnie tym czynnikiem. Stres zazwyczaj powoduje, że traci się tylko trochę więcej włosów niż zwykle, a utrata 100 włosów dziennie to norma. Jeśli włosy wypadają garściami, najprawdopodobniej przyczyny trzeba szukać gdzie indziej. Również niedobory witamin i minerałów powodują osłabienie włosów, co skutkuje zmniejszeniem objętości włosów. Gdy przyczyna stresu ustanie i ewentualne niedobory zostaną uzupełnione, a włosy nadal wypadają, źródłem problemu mogą być choroby endokrynologiczne lub łysienie androgenowe.

 

Dlaczego po ciąży włosy wypadają?

W okresie ciąży kobiety często cieszą się bujnymi i lśniącymi włosami, ale po ciąży niestety włosy mogą nadmiernie wypadać. Dzieje się tak dlatego, że pod wpływem hormonów w ciąży dochodzi do swoistej synchronizacji fazy, w jakiej znajdują się włosy. Większość włosów znajduje się wówczas w fazie wzrostu, a niewielki procent w fazie wypadania. Włosy będące w fazie wzrostu w okresie ciąży, około 2-3 miesiące po jej zakończeniu zaczynają wypadać. W związku z tym, że większość była w fazie wzrostu, kobieta teraz traci je garściami. Po kilku miesiącach kondycja włosów powinna wrócić do normy, ponieważ następuje naturalne zróżnicowanie faz wzrostu, zaniku i wypadania.

 

Łysienie uwarunkowane genetycznie – problem mężczyzn i kobiet

Łysienie uwarunkowane genetycznie to łysienie androgenowe, które polega na tym, że włosy w nadwrażliwy sposób reagują na obecność androgenów we krwi, które są przecież naturalnymi hormonami. Dochodzi do utraty włosów pomimo prawidłowego stężenia hormonów takich jak testosteron. Wbrew obiegowej opinii łysienie androgenowe nie jest wyłącznie męskim problemem – również kobiety mogą się z nim borykać, chociaż są to przypadki rzadziej spotykane.

 

Kiedy wypadanie włosów zamienia się w łysienie?

Szczególnie młodym osobom wydaje się, że wypadanie włosów to na pewno problem przejściowy, ale jeżeli trwa dłużej niż kilka tygodni, a włosów jest coraz mniej to mowa już o łysieniu. Najczęściej mamy do czynienia z łysieniem androgenowym. U mężczyzn może występować w wieku 30 lat lub nawet jeszcze wcześniej. Oczywiście wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko łysienia.

 

Przywracanie włosom gęstości

Z przejściowym osłabieniem włosów można sobie poradzić, korzystając z suplementów o odpowiednio dobranym składzie i dbając o zrównoważoną dietę, a także stosując kosmetyki, które delikatnie wzmacniają cebulki włosów i ich strukturę, ale w łysieniu androgenowym potrzebny jest skuteczny lek. Informacje zawarte na stronie http://stopwypadaniuwlosow.pl/#/ potwierdzają, że utracone włosy można przywrócić. Specjalne substancje aktywne stymulują ich wzrost i wzmacniają, chroniąc przed dalszym wypadaniem.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Wypadanie włosów – fakty i metody przeciwdziałania

  • gosc

    Ciekawy artykuł, interesuje mnie ta tematyka bo mąż dość wcześnie zaczał łysieć i miał dużo prześwitów na głowie, u niego to było uwarunkowane genetycznie, córki w prezencie podarowały mu zabieg mezoterapii w klinice estell enel med. Poczatkowo bardzo się operał, ale poszedł i jest bardzo zadowolony z efektów, jak my wszysyc zresztą. Znajomi od razu zauważyli różnice, fajnie że dzisiejsza medycyna pomaga pacjentom też w takim zakresie.