Dużym problemem dzisiejszego społeczeństwa jest problem wypalenia zawodowego. Dotyka coraz młodsze osoby, które po kilku latach intensywnej pracy doświadczają tego zjawiska.
Czym jest wypalenie zawodowe?
Jest to stan organizmu, w którym osoba chora doświadcza wyczerpania, z powodu długo działającego stresu. Wypalenie zawodowe sprawia, że praca zaczyna nas coraz bardziej męczyć, zniechęca do podejmowania działań, a także powoduje nasilenie sytuacji stresowych. Wcześniej podejmowane i realizowane zadania stają się trudne, a nawet wręcz niemożliwe do wykonania. Często osoba dotknięta tym problemem zaczyna wycofywać się z życia społecznego oraz rodzinnego. Bywa poirytowana, bezsilna, osamotniona i wycofana. Prowadzi to do zaburzeń psychicznych, depresji i całego osłabienia organizmu, a także chorób somatycznych.
Jak walczyć z wypaleniem zawodowym?
Każdą osobę może dotknąć syndrom wypalenia zawodowego. Nawet jeżeli pracownik do tej pory odczuwał satysfakcję z wykonywanej pracy, wydarzenia spowodowane długotrwałym stresem i napięciem prowadza do utraty zainteresowania wykonywaną czynnością. Nie należy siebie obarczać odpowiedzialnością i wpędzać w poczucie winy, jest to krok do tego aby doprowadzić do stanu chorobowego i depresji.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jak uchronić się przed wypaleniem zawodowym? Przede wszystkim warto zachować zdrową równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Każda osoba, która poświęci się tylko i wyłącznie pracy zawodowej, przypłaci to wypaleniem zawodowym.
Dzisiejszy pęd życia, wspinanie się po szczeblach kariery, intensywna praca w korporacji, szczególnie przyczynia się do takiego stanu rzeczy. Coraz większy zakres obowiązków, odpowiedzialność na stanowisku, wymaga od nas dużej odporności na stres. Niestety, nie wszystkim udaje się zachować zdrową równowagę w tym zakresie.
Młode osoby, często zaczynające swoją zawodową karierę, nastawione są na coraz wyższe cele i stawiają wymagania, które z czasem okazują się trudne do sprostania. To pierwszy krok do wypalenia zawodowego.
Później zaczyna się kula śnieżna, zwiększanie liczby zadań do wykonania, nieterminowość, niepowodzenia, powodują, że osoba wycofuje się z życia zawodowego.
Jak pomóc osobie dotkniętej wypaleniem zawodowym?
Osoba borykająca się z tym problemem, bardzo często pozostaje sama. Nie szuka pomocy, a zaczyna izolować się i zamykać przed innymi osobami. Trudno do niej dotrzeć. W przypadku, kiedy problem dotyka członka rodziny, rzutuje to na całe funkcjonowanie jego środowiska rodzinnego. Należy jak najszybciej poszukać pomocy i przekonać osobę, do skorzystania z niej.
Ośrodki psychoterapeutyczne specjalizują się w pomocy osobom dotkniętym wypaleniem zawodowym. Część terapeutyczna obejmuje reakcję organizmu na sytuacje stresowe, a także wskazanie kierunku, aby uniknąć podobnej sytuacji w przyszłości.
Wypalenie zawodowe niesie ze sobą wysokie ryzyko depresji. Dlatego tak ważne jest, aby osoba już na początku drogi, uzyskała specjalistyczną pomoc psychologiczną.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grupa Progres |