Z bólem można skutecznie walczyć


Z bólem można skutecznie walczyć
Ból nie musi Ci towarzyszyć w codziennym życiu. Medycyna i nauki pokrewne pozwalają dziś na skuteczną walkę z bólem i towarzyszącymi mu dolegliwościami. Jakie są rodzaje dolegliwości bólowych, skąd się biorą i jak je skutecznie eliminować? Koniecznie przeczytaj!

Ból najczęściej spotykany – ostry, gwałtowny, trwały, tępy. Bez względu na fakt, jaki odczuwamy rodzaj bólu, najczęściej mamy do czynienia z bólem receptorowym

Na skutek podrażnień, czyli urazów i stanów zapalnych, receptory bólowe, rozsiane po tkankach organizmu przekazują impuls nerwowy za pomocą nerwów przewodzących do rdzenia kręgowego i kory mózgowej, gdzie następuje odbieranie bólu, czyli percepcja. Mamy wówczas do czynienia z tzw. bólem receptorowym, z którym najczęściej mamy do czynienia. Dużą rolę w percepcji bólu odgrywają liczne substancje chemiczne, wytwarzane w miejscu urazu, a których zadaniem jest obniżenie progu pobudliwości receptorów bólowych. Z bólem receptorowym masz do czynienia wówczas, gdy uderzysz się w łokieć, złapiesz infekcję na przykład gardła.

Ból spotykany u 1% osób cierpiących  na dolegliwości bólowe o ból neuropatyczny

Organizm człowieka dotyka również ból neuropatyczny (bóle korzonkowe, bóle fantomowe, na przykład po amputacji, neurpatie i neuralgie, towarzyszące cukrzycy lub półpaścowi). Ten ból nie informuje o urazach i uszkodzeniach tkanek, a o uszkodzeniach układu nerwowego. Odczuwany jako pieczenie  lub palenie. Cierpi na niego około 1 % osób skarżących się na bóle różnego pochodzenia, wyleczalny jest w około 60 procentach. Dla porównania ból receptorowy wyleczalny jest w 100 procentach.

Ból to zjawisko nie tylko czuciowe, ale też emocjonalne, a na każdym człowieku ten sam bodziec robi inne wrażenie. Czucie bólu uzależnione jest od nastroju, pogody, pory dnia czy nocy. Duże przełożenie na czucie bólu ma na przykład poziom stresu, im wyższy, tym mniejsza tolerancja na ból. Wysoki poziom testosteronu i progesteronu ułatwia na przykład znoszenie bólu.

Ból jest mierzalny

Narzędziem do mierzenia bólu jest między innymi skala numeryczna (NRS). Posiada ona jedenaście stopni, od 0 do 10, gdzie 0 oznacza brak bólu a 10 ból nie do zniesienia. Chory zaznacza na niej punkt, wyrażający stopień nasilenia odczuwanego przez niego bólu. Narzędzie to pozwala skutecznie dobrać odpowiednie i skuteczne leczenie. Ból, obok temperatury, ciśnienia, tętna i częstości oddechów jest tym parametrem, który powinien znajdować się w szpitalnej karcie chorobowej pacjenta. Dłuższe, kilkudniowe natężenie bólu powyżej punktu 5 na skali NRS powinno być leczone przez anestezjologa. Szkoda, że w naszym kraju brakuje nadal lekarzy zajmujących się stricte leczeniem bólu, czyli algezjologów.

Farmakologia – najczęściej spotykana w leczeniu bólu

Ból leczy się najczęściej za pomocą farmakologii, jednak bardzo ważne jest, aby konsultować dawki leków z lekarzem. Niewłaściwe dawkowanie, stosowanie leków na własną rękę może skończyć się wystąpieniem różnych skutków ubocznych, do których należy krwawienie przewodu pokarmowego, niewydolność nerek, wątroby czy układu krążenia.

Lekarz indywidualnie dobiera dawkę leku, porę jego podawania, tak, by zminimalizować działania uboczne. Stosuje się do tego trzystopniową drabinę analgetyczną. Przy łagodnym bólu, określonym w skali NRS poziomem od 1 do 4 stosuje się leki działające przeciwbólowo i przeciwzapalnie, głównie paracetamol i niesterydowe leki przeciwzapalne. Przy bólu określonym w skali NRS między 5 a 6 stosuje się kodeinę, DHC czy tramadol czyli słabe opioidy. Przy bólu, który chory określa  w skali NRS na 7 do 10 stosuje się już silne opioidy. Są to takie leki jak morfina, fenatyl, buprenorfina, metadon, oksykodon, działające na ośrodkowy układ nerwowy. Do leczenia bólu włącza się również leki wspomagające: przeciwdepresyjne, przeciwdrgawkowe, rozkurczowe, steroidy czy leki przeciwwymiotne.

Oczywiście, w walce z bólem wszystkie chwyty są dozwolone, a skoro tak, to nie bez znaczenia są też alternatywne sposoby leczenia bólu. Przede wszystkim, do życia z bólem nie wolno się przyzwyczajać. Zawsze trzeba żądać pomocy od lekarzy specjalistów. Ból przewlekły jest chorobą.

Autor artykułu:
Artykuł przygotowało Centrum Terapii Zintegrowanej z Wrocławia zajmujące się min. leczeniem bólu poprzez fizjoterapię, osteopatię czy masaże.

Dodaj komentarz