Zaćma – jak wygląda zabieg jej usuwania?


Zaćma
Każdy, kto zauważa u siebie problemy ze wzrokiem, obawia się diagnozy, która potwierdzałaby zaćmę. Choć schorzenie to kojarzone jest jako przypadłość charakterystyczna dla starczego wieku, coraz więcej młodych osób także boryka się z tym problemem. Na szczęście usuwanie zaćmy nie stanowi już takiego problemu jak jeszcze jakiś czas temu, kiedy zabiegi były dość inwazyjne i przeprowadzane w sposób wręcz drastyczny. Dowiedz się, jak wyglądają objawy charakterystyczne dla zaćmy, jak obecnie wygląda leczenie katarakty oraz na co zwracać uwagę przy wyborze kliniki, pod opiekę której się oddajemy.

Nowoczesne leczenie zaćmy – laser w roli głównej

Zaćma atakuje zazwyczaj podstępnie i nagle – wraz z upływem czasu wzrok ulega pogorszeniu. Dzieje się to stopniowo i bezboleśnie, jednak postępująco. Pierwsze obawy wzbudzić powinien fakt tego, że pod wpływem noszenia okularów ostrość widzenia nie poprawia się w żaden sposób. Choć dotychczas nie odkryto skutecznej metody zapobiegania zaćmie, to współczesne metody jej leczenia  są na szczęście skuteczne i przebiegają z użyciem lasera femtosekundowego. Dzięki jego użyciu, zabiegi są niezwykle precyzyjne, w pełni bezpieczne dla pacjenta, a także nie pozostawiają żadnych blizn i nie powodują skutków ubocznych. Zabieg jest w dodatku zupełnie bezbolesny, zaś do jego przeprowadzenia nie jest konieczna narkoza ogólna – wystarczy znieczulenie kroplowe. Czasami podaje się dodatkowo leki uspokajające – mają one za zadanie zredukować stres związany z zabiegiem oraz rozluźnić napięcie. Jak wygląda przygotowanie do zabiegu? W pierwszej kolejności lekarz okulista przeprowadza badania, na podstawie których stwierdza stopień zaawansowania choroby. Na tej podstawie zostaje następnie wybrana najodpowiedniejsza metoda leczenia laserowego. Cały zabieg zamyka się w jednym dniu – pacjent po przyjęciu do kliniki dostaje znieczulenie, zaś w ciągu najbliższych 15 minut jest już gotowy do zabiegu. Chora soczewka zostaje usunięta i zastąpiona sztuczną, a pacjent po maksymalnie trzygodzinnym odpoczynku może wrócić do domu.

Jak wygląda zabieg usuwania zaćmy?

U pacjenta wykonuje się małe nacięcia w rogówce – następnie poprzez nie wprowadza się narzędzia, za pomocą których mętna soczewka zostaje usunięta. Klucz do sukcesu tkwi w tym, iż owe narzędzia emitują fale ultradźwiękowe, które rozbijają chorą tkankę. Posiadają one także końcówki przypominające odkurzacz, które wsysają pozostałości soczewki – a ta następnie zostaje zastąpiona sztuczną. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych narzędzi, zabieg jest niezwykle bezpieczny – nie występuje bowiem żadne ryzyko uszkodzenia sąsiednich tkanek. Pacjent nie wymaga rekonwalescencji, zaś po zabiegu nie zostaje żaden, najmniejszy nawet ślad. Metoda laserowa nie posiada także właściwie żadnych przeciwwskazań do zastosowania – jedynym wyjątkiem jest niedawno przebyty zawał bądź udar, po których powinno unikać się stresów (a zabieg na niego naraża).

Wybór kliniki – na co zwracać uwagę?

Zanim zdecydujesz się na daną klinikę okulistyczną, sprawdź czy spełnia ona podstawowe wymogi. Zabiegi, które wymagają dużej precyzji, mogą być przeprowadzone bez ryzyka wyłącznie w najlepszych warunkach. Upewnij się, że klinika posiada odpowiednią aparaturę, a także czy personel ma odpowiednie kwalifikacje do wykonywania tego typu zabiegów. Równie ważne jest wyposażenie szpitala. Laserowa metoda leczenia zaćmy będzie skuteczna i niegroźna tylko wówczas, gdy przeprowadzona zostanie prawidłowo i przez wykwalifikowanych lekarzy.

Leczenie zaćmy

Twoje oko

W jaki sposób leczono zaćmę przed laserem?

Choroba ta znana jest w medycynie od dawna, zaś pierwsze próby leczenia były wręcz okrutne – z boku głowy wbijany był nożyk, za pomocą którego zrywano więzadła soczewki. Wskutek takiego działania, opadała ona na dno gałki ocznej, nie powodując już blokowania dostępu światła. Innym sposobem, który pojawił się wraz z rozwojem medycyny, było wyrywanie soczewki na zewnątrz oka razem z torebką, która ją okrywała. Zabieg taki wykonywany był przy użyciu mocno schłodzonego narzędzia. W dalszym ciągu był to jednak zabieg mocno inwazyjny. Poszukiwano więc wciąż nowych metod – zaćmę zaczęto operować w sposób polegający na nacinaniu rogówki i wyciąganiu soczewki na zewnątrz. Była to metoda bezpieczniejsza od pozostałych, jednak mimo to nadal wiązała się w pewnym ryzykiem. Spowodowane było one z celowym nieraz opóźnianiem przystąpienia do zabiegu przez lekarzy. Im bowiem soczewka bardziej mętna, tym stawała się twardsza, dzięki czemu łatwiej było wyjąć ją w całości. Inwazyjne metody usuwania soczewki obarczone były także koniecznością długiego okresu rekonwalescencji – pobyt w szpitalu trwał nawet kilkanaście dni, zaś pacjent był wyłączony z normalnego życia nawet przez kilka miesięcy – nie mógł ciężko pracować ani podnosić ciężarów. Wybawieniem okazała się dopiero najnowsza metoda, polegająca na laserowym usuwaniu soczewki. Jest to nie tylko zabieg mało inwazyjny – użycie lasera pozwala także na powrót do domu i codziennego życia jeszcze tego samego dnia.


Dodaj komentarz

2 komentarzy do “Zaćma – jak wygląda zabieg jej usuwania?