Zadbaj o higienę buta narciarskiego


Zadbaj o higienę buta narciarskiego
Pytanie o to, jak dbać o higienę obuwia narciarskiego może okazać się znacznie bardziej złożone, niż bylibyśmy skłonni przypuszczać. Dla nikogo zaskoczeniem nie jest to, że powinno być ono czyste, czy jednak but regularnie czyszczony może służyć nam dłużej niż przez jeden sezon. Oczywiście, nie jest to niemożliwe, jeśli jednak chcemy osiągnąć tak zdefiniowany cel, powinniśmy skoncentrować się nie tylko na samym czyszczeniu, ale i na suszeniu obuwia narciarskiego. Co więcej – suszenie to powinno odbywać się we właściwy sposób.

Po co suszyć buty narciarskie?

Czy suszenie butów narciarskich ma w ogóle sens? Twierdzącej odpowiedzi na tak postawione pytanie może udzielić każdy, komu zdarzyło się postawić buty narciarskie gdzieś w przedpokoju, a następnie założyć je rano tuż przed wyjściem na stok. Nasze nogi nie czują się najlepiej w wilgotnym środowisku, jeśli więc buty nie zostały wysuszone, szybko zaczynają nas obcierać. Sporym problemem może okazać się też ich nieprzyjemny zapach skutecznie uprzykrzający życie zarówno nam samym, jak i osobom, które znajdują się w naszym otoczeniu. Na tym jednak nie kończą się wcale problemy.

O suszeniu butów narciarskich warto pamiętać mając na uwadze nie tylko nasz komfort, ale i stan zdrowia. Wilgotne obuwie niemal natychmiast staje się siedliskiem groźnych dla naszego zdrowia bakterii, może się więc okazać, że pamiątką po zimowym wypadzie w góry będą nie tylko nowe umiejętności, ale i trudna do zwalczenia grzybica. Jeśli suszymy buty możemy mieć też pewność, że dłużej będą one utrzymywały wysoką jakość.

Jak suszyć buty narciarskie?

Teoretycznie, suszenie butów narciarskich nie jest trudnym zadaniem. Wystarczy sięgnąć po suszarkę, którą zabraliśmy ze sobą w podróż, usiąść wygodnie, a następnie zainaugurować całą procedurę. W praktyce wszystko jest nieco bardziej skomplikowane.
Już samo ustawienie temperatury potrafi być sporym problemem, zdecydowana większość narciarzy stawia bowiem na strumień gorącego powietrza jako na ten, który natychmiast doprowadzi buty do porządku. Efekty takiego suszenia mogą nas jednak rozczarować. Sprzęt szybko straci swoją moc, a obuwie wcale nie będzie świeższe niż przed inauguracją tego zabiegu. Najlepiej sprawdza się więc suche i lekko ciepłe powietrze. Na jego stosowaniu zyska nie tylko but, ale i wykorzystywany przez nas sprzęt.
Tu warto wspomnieć i o tym, że suszarka stosowana na co dzień nie jest wcale najlepszym rozwiązaniem. Znacznie lepszym pomysłem jest skorzystanie ze specjalnych suszarek do obuwia narciarskiego. Ich ceny systematycznie spadają, sami możemy więc zdecydować się na taki zakup, niejednokrotnie okazuje się jednak, że nie jest on wcale potrzebny, z suszarkami tego typu mamy bowiem do czynienia w pensjonatach i hotelach dla narciarzy.
Sam proces suszenia jest najbardziej efektywny w momencie, gdy buty umieszczamy na suszarce skierowane palcami ku górze. Powietrze zawsze ucieka ku górze możemy mieć więc pewność, że korzystając z podstawowych praw fizyki wysuszymy nasze obuwie ze szczególną dokładnością.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez ski4you.wroclaw.pl, w którym kupisz najlepsze buty narciarskie. 

Facebook Comments