Zakażenia intymne u dzieci – jak zwalczać ich objawy?


Intymne sos

Stany zapalne pochwy uchodzą za domenę dorosłych, aktywnych seksualnie kobiet, ale problemy ze zdrowiem intymnym mogą być także udziałem dzieci. Infekcje intymne u najmłodszych mają różne przyczyny, ale najczęściej są to zakażenia o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. Jakie objawiają się te przypadłości i jak wygląda ich leczenie?

Bakteryjne zapalenie pochwy u dzieci

Upławy o “rybim” zapachu to klasyczny objaw infekcji pochwy o podłożu bakteryjnym. Wydzielina z dróg rodnych może mieć gęstą konsystencję i szary odcień lub mleczną, rzadką postać. Dziecko może odczuwać także świąd w okolicy narządów płciowych, choć nie jest to regułą – infekcja może przebiegać także bezobjawowo. Do wystąpienia bakteryjnego zapalenia pochwy przyczynia się zaburzenie równowagi mikrobiologicznej pochwy, czyli zmniejszenie liczby ‘dobrych’ bakterii probiotycznych przy jednoczesnym namnażaniu się chorobotwórczych patogenów.

Grzybica pochwy u dzieci

Objawy infekcji grzybiczej mogą różnić się u poszczególnych osób, ale najczęściej są to: ból podczas oddawania moczu, zaczerwienienie i świąd sromu oraz pochwy, a także gęsta, biała wydzielina
z pochwy, która wyglądem przypomina biały ser.
Drożdżaki wywołujące infekcje grzybicze są obecne w niewielkich ilościach w pochwie większości zdrowych dziewcząt i kobiet. Do rozwoju infekcji dochodzi dopiero wtedy, gdy naturalna równowaga mikrobiologiczna okolic intymnych zostaje zaburzona, na przykład podczas stosowania antybiotyku, w przebiegu cukrzycy lub noszenia zbyt obcisłych spodni (!), wówczas grzyby zaczynają się namnażać.

Jak leczyć infekcje intymne u dzieci?

W leczeniu bakteryjnego zapalenia pochwy standardowo stosuje się antybiotyki
– doustne lub w postaci kremów do miejscowej aplikacji. Infekcja ma tendencję do nawracania, dlatego nierzadko zachodzi konieczność powtórzenia antybiotykoterapii. Aby leczenie przyniosło pożądany efekt, leki należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza – terapii nie wolno przerywać na własną rękę, nawet jeśli przykre objawy infekcji ustąpiły przed jej planowanym końcem.
Infekcje grzybicze u dziewczynek zwalczamy z pomocą maści i kremów przeciwgrzybiczych
– u kobiet stosuje się także globulki dopochwowe. Czasami konieczne jest zastosowanie antybiotyków.

Jak uchronić dziecko przed infekcją intymną?

Podstawą działań profilaktycznych są dobre nawyki, takie jak:

  • Ograniczenie spożycia słodyczy – słodkie przekąski zawierają duże ilości cukrów prostych, które są doskonałą pożywką dla drożdżaków.
  • Noszenie bawełnianej bielizny i luźnych spodni lub spódnic.
  • Codzienna troska o higienę intymną – mycie okolic narządów płciowych rano i wieczorem powinno wejść dziecku w nawyk. Do mycia należy używać łagodnych płynów o odpowiednim pH. Silnie działającym preparatom
    i dezodorantom odświeżającym okolice intymne mówimy stanowcze “NIE”.
  • Oczyszczanie narządów płciowych w kierunku od przodu do tyłu, nigdy na odwrót.
  • Spożywanie jogurtów i kefirów – te fermentowane produkty mleczne zawierają żywe kultury bakterii probiotycznych, które kolonizują pochwę i zapewniają jej właściwe, niskie pH.

Jeśli dziecko skarży się na pieczenie i świąd okolic intymnych, ulgę przyniesie mu aplikacja żelu zawierającego aktywne metabolity bakterii kwasu mlekowego (np. bezpieczny dla dzieci jest prOVag żel), który łagodzi podrażnienia i działa przeciwgrzybiczo oraz antybakteryjnie.