Zakrzepica w ciąży – czym się charakteryzuje?


Blood

Mimo że nie pojawia się tylko u kobiet w ciąży, zakrzepica jest przez wielu nazywana chorobą ciężarnych. Istotnie, ciąża i połóg stanowią jeden z podstawowych czynników ryzyka wystąpienia choroby u kobiet. W jaki sposób można dostrzec pierwsze objawy zakrzepicy, aby nie dopuścić do powstania groźnych dla matki i dziecka powikłań?

Bezpośrednio przyczyną zakrzepicy jest powstanie zatoru w naczyniach żylnych, który utrudnia przepływ krwi. Lista czynników sprzyjających chorobie jest dość długa i obejmuje m.in. przebyte zabiegi operacyjne, szczególnie z zakresu chirurgii ortopedycznej i onkologicznej, rozległe urazy, niewydolność serca, stosowanie doustnej antykoncepcji i niektórych leków hormonalnych, wiek powyżej 40 lat, przebyta zakrzepica żylna, zator tętnicy płucnej, żylaki, otyłość, udar mózgu i długotrwałe unieruchomienie w przypadku osób obłożnie chorych.

Do najważniejszych czynników ryzyka należy też ciąża, ponieważ łożysko wzmaga produkcję hormonów zwiększających krzepliwość krwi. W ten sposób organizm kobiety próbuje zabezpieczyć się przed jej utratą podczas porodu. Poza tym, nie bez znaczenia jest również zmiana topografii narządów w obrębie miednicy, w której przebiegają duże żyły biodrowe. W okresie ciąży dochodzi do nadmiernego rozrostu macicy, co może skutkować uciskiem na wspomniane naczynia i w efekcie spowolnieniem przepływu krwi prowadzonej z dolnej połowy ciała. Na wystąpienie objawów choroby o wiele bardziej narażone są kobiety, które przed zajściem w ciąże stosowały doustną antykoncepcję hormonalną. Nie bez znaczenia jest też metoda rozwiązania ciąży – zakrzepica żylna dużo częściej pojawia się u kobiet, u których wykonano cesarskie cięcie.

Trudne rozpoznanie

Schorzenie to dość ciężko wykryć, gdyż w blisko 50 procentach przypadków przebiega ono bezobjawowo. Poza tym zakrzepica żył głębokich generuje objawy, które wielu kobietom w ciąży wydają się być czymś normalnym. Należy do nich na przykład obrzęk w obrębie kończyn dolnych, miejscowe bóle w okolicach uda lub łydki, zaczerwienienie lub zasinienie skóry, a także podwyższona temperatura zmienionej chorobowo kończyny. Jeśli dojdzie do zatoru w obrębie żył płucnych, do spektrum objawów dołączają również duszności, bóle klatki piersiowej, przyspieszenie oddechu i bicia serca. Należy wspomnieć, że wystąpienie objawów wskazujących na zakrzepicę powinno skłonić do natychmiastowej wizyty u lekarza. Nieleczona zakrzepica prowadzi do wielu powikłań, a w efekcie nawet do śmierci. Więcej o problemie przeczytamy na stronie zakrzepica24.pl.

photo credit: Murtada al Mousawy via photopin cc

Dodaj komentarz