Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn – przyczyny, objawy, leczenie


Zapalenie cewki moczowej u mężczyzn - przyczyny, objawy, leczenie
Męska cewka moczowa zaczyna się w pęcherzu moczowym, przechodzi przez gruczoł krokowy i całe prące, aż do ujścia zewnętrznego, dlatego może mieć nawet 20 cm długości. I chociaż zapalenie cewki moczowej także zdarza się kobietom, to jednak mężczyźni trudniej je znoszą. Ból, pieczenie i kłucie podczas wizyty w toalecie, wydzielina, zwłaszcza rano, to sygnał, by rozpocząć leczenie infekcji. I to nie tylko chorego, ale także partnera seksualnego.

Przyczyny zapalenia cewki moczowej

Zapalenie cewki moczowej jest wywoływane przez chlamydia trachomatis, czyli bakterię przenoszoną drogą płciową. Może także być wynikiem działania dwoinka rzeżączki oraz intensywnego seksu, podczas którego doszło do podrażnienia narządów płciowych lub gdy w celach antykoncepcyjnych używane były preparaty plemnikobójcze. Innymi przyczynami zapalenia cewki moczowej może być choroba prostaty albo owrzodzenie członka, cukrzyca czy zakażenie wirusem HPV.

Zapalenie cewki moczowej – objawy

Aż u połowy chorych na zapalenie cewki moczowej nie ma żadnych objawów. Dopiero podczas badania wydzieliny okazuje się, że choroba występuje. Zwykle samo badanie ma miejsce, gdy na problemy z cewką moczową skarży się kobieta, a lekarz radzi też, by na badania zgłosił się partner… U drugiej połowy mężczyzn z zapaleniem cewki moczowej zwykle pojawia się wydzielina z cewki moczowej. Szklista, wodnista lub żółta. Widać także wokół ujścia cewki wyraźne zaczerwienienie. Zapalenie cewki moczowej u mężczyzny może też objawiać się obniżeniem nastroju, przewrażliwieniem, złym samopoczuciem ogólnym, a także bólami brzucha i mdłościami. Objawów takich jak ból, pieczenie czy wydzieliny z cewki moczowej trudno nie zauważyć. Jednak niektórzy mężczyźni zwlekają z wizytą u lekarza wstydząc się problemu. Warto więc, by zdali sobie sprawę, że zagrażają nie tylko sobie, ale i partnerce. Nieleczone zapalenie cewki moczowej u kobiet może spowodować nawet bezpłodność.

Leczenie zapalenia cewki moczowej

Samo leczenie nie jest skomplikowane i polega zazwyczaj na przyjmowaniu antybiotyku, ale powikłania, chociaż rzadkie, mogą doprowadzić do zapalenia jąder, najądrzy, rozwoju rzeżączki. Na czas leczenia trzeba także powstrzymać się od aktywności seksualnych lub korzystać z prezerwatyw, nie wolno także z nikim dzielić wspólnego ręcznika.

Warto też pamiętać, by na 4 godziny przed badaniem wydzieliny z cewki nie oddawać moczu, gdyż wypłucze on bakterie niezbędne do zrobienia wymazu. Lekarz może także zlecić badanie samego moczu na posiew. W takim przypadku trzeba oddać mocz rano do jałowego pojemnika.

Leczenie zapalenia cewki moczowej musi także podjąć partner seksualny. Nawet jeśli partner nie ma objawów zapalenia cewki moczowej, to leczenie może okazać się nieskuteczne i powodować częste nawroty choroby. Nie można też przerywać kuracji po ustąpieniu objawów. Często antybiotyk trzeba przyjmować minimum 10-14 dni, by pozbyć się choroby. Bardzo rzadko i tylko podczas ostrych stanów zapalnych, chory musi być hospitalizowany.

Antybiotyki w leczeniu zapalenia cewki moczowej

Najczęściej przepisywanymi antybiotykami są Azytromycyna oraz Doksycyklina. Azytromycyna zwykle wykorzystywana jest do zwalczania chorób wenerycznych, skutecznie leczy chlamydię, a często zapalenie cewki moczowej leczone jest nawet jednorazową dawką. Doksycyklina używana jest do leczenia wielu infekcji bakteryjnych, w tym właśnie chorób wenerycznych. Nie można jednak antybiotyku przyjmować bez porozumienia z lekarzem, nie są one bezpieczne dla kobiet w ciąży czy karmiących, dla osób z arytmią, chorobami nerek czy wątroby.

Zapobieganie zakażeniu cewki moczowej

Zarówno u kobiet, jak u mężczyzn można zapobiegać zakażeniu cewki moczowej. Dużą rolę odgrywa odpowiednia higiena układ moczowego i płciowego, czyli dokładne podmywanie z użyciem przeznaczonych do tego celu żeli czy mydeł. Pamiętać też należy, że oddawanie moczu to także sposób na pozbywanie się bakterii z układu moczowego i cewki moczowej, dlatego należy regularnie chodzić do toalety, zwłaszcza po stosunku płciowym. U kobiet często dodatkową przyczyną zapalenia cewki moczowej jest stosowanie antykoncepcji hormonalnej czy bielizny z syntetycznego materiału. Mężczyźni z kolei zaniedbują higienę intymną nie stosując odpowiednich mydeł, a jedynie zwykłego żelu pod prysznic.

Osoby, które mają skłonność do infekcji powinny też stosować preparaty z żurawiną wypłukującą bakterie z układu moczowego czy u kobiet globulki regulujące florę bakteryjną.

Więcej na ten temat zakażenia układu moczowego można przeczytać tutaj: https://www.mojaintima.pl/zakazenia-ukladu-moczowego.html.

Dodaj komentarz