Zapalenie oskrzeli jego przebieg, przyczyny i leczenie


Zapalenie oskrzeli jego przebieg, przyczyny i leczenie
Czy męczący Cię kaszel utrzymuje się dłużej niż tydzień? Drapanie i swędzenie w gardle przerodziło się w mokry kaszel, a samopoczucie zamiast wracać do normy nadal nie pozwala na sprawne funkcjonowanie? Być może zignorowane przez Ciebie przeziębienie przekształciło się w cos poważniejszego – zapalenie oskrzeli.

Czym są oskrzela?

Oskrzelami nazywamy organ znajdujący się pomiędzy płucami i tchawicą. To w dużym uproszczeniu system rurek, który doprowadza powietrze do płuc. Przez to newralgiczne położenie, kluczowe dla prawidłowego przepływu powietrza do płuc, ich stany zapalne wpływają na wydolność organizmu i odbijają się negatywnie na naszym samopoczuciu. Przewlekłe, nieleczone w prawidłowy sposób, choroby oskrzeli mogą skutkować bardzo poważnymi powikłaniami, nierzadko zagrażającymi naszemu życiu.

 

Oskrzela i ich choroby

Choroby oskrzeli mogą przyjmować różne formy. Jednym z przykładów może być astma oskrzelowa, charakteryzująca się nagłym skurczem mięśni tego organu w reakcji na alergen lub wysiłek. Znacznie powszechniej występującym schorzeniem są infekcje oskrzeli. Najczęściej powodowane są one przez wirusy, w tym także przez te wywołujące przeziębienie. Zazwyczaj wiąże się to z lekko podwyższoną temperaturą ciała, wykrztuszaniem przeźroczystej, lepkiej wydzieliny i osłabieniem organizmu. Gdy pacjent wypoczywa w domu, w przypadku infekcji wirusowej, jego organizm powinien samodzielnie powrócić do zdrowia po około dziesięciu dniach. Gdy jednak tak się nie dzieje przyczyną może być infekcja bakteryjna. Jej objawem jest znaczna gorączka oraz zmiana wyglądu odkrztuszanego śluzu na gęsty, o zabarwieniu żółto-zielonym.

 

Jak leczymy stany zapalne oskrzeli?

Sposób leczenia chorób oskrzeli zależy przede wszystkim od zdiagnozowanej przyczyny. Jeśli źródłem są wirusy warto skupić się na leczeniu objawowym. Prócz wypoczynku w łóżku warto spożywać dużo płynów. Gorączkę zbijemy stosując niesteroidowe leki przeciwzapalne. Pomocne w łagodzeniu stanu zapalnego i wspomagające usuwanie wydzieliny mogą okazać się inhalacje z olejków eterycznych takich jak tymiankowy i eukaliptusowy. Warto też zaopatrzyć się w aptece w syrop, który ułatwi odkrztuszanie np. Flavamed®.

Substancja aktywna wchodząca w jego skład pozwala na rozrzedzanie wydzieliny i jej mobilizację. Gdy lekarz stwierdzi, że przyczyną choroby jest infekcja bakteryjna prócz leczenia objawowego koniecznie może okazać się zastosowanie odpowiedniej antybiotykoterapii. To niezwykle ważne, by do chorób oskrzeli podchodzić szczególnie poważnie, gdyż nieleczone mogą skutkować zagrażającymi zdrowiu i życiu powikłaniami.

Facebook Comments