Zapalenie powiek – poznajemy objawy i sposoby leczenia


Zapalenie powiek - poznajemy objawy i sposoby leczenia
Zapalenie powiek wiąże się z wystąpieniem obrzęku i przekrwienia brzegu powiek, czego powodem może być wiele różnych czynników. Dodatkowo pojawia się nadkażenie bakteryjne, przez co schorzenie przekształca się we wrzodziejące zapalenie brzegów powiek. Jest to stosunkowo często występująca choroba okulistyczna, którą leczy się za pomocą antybiotyków, sterydów czy też nawet przy użyciu preparatów sztucznych łez. Co zatem przyczynia się do powstania zapalenia powiek, czym objawia się to schorzenie i jak wygląda przebieg leczenia?

Przyczyny zapalenia brzegów powiek

Na zapalenie brzegów powiek bardzo często narzekają osoby stale narażone na działanie drażniących pyłów i dymu. Tak więc jest to zjawisko spotykane przede wszystkim u osób pracujących w kopalni czy na budowie lub zatrudnionych przy pracach remontowych. Przyczyną zapalenia brzegów powiek może być też nadwzroczność lub astygmatyzm, na skutek chronicznego napięcia akomodacji oka. Oprócz wad wzroku, za wystąpienie zapalenia powiek może odpowiadać także nadmierne wydzielanie powiekowych gruczołów łojowych. Czynnikami sprzyjającymi temu schorzeniu są także nieprawidłowe nawyki higieniczne, osłabiony system immunologiczny, niedożywienie czy cukrzyca. Zapalenie powiek znacznie częściej występuje u osób w podeszłym wieku, na skutek zakażenia nużeńcem, czyli pasożytem bytującym w mieszkach włosowych rzęs.

Czym objawia się zapalenie brzegów powiek?

Niezależnie od tego, co było pierwotną przyczyną zapalenia brzegów powiek, objawy są w każdym przypadku podobne. Najczęściej obserwuje się wystąpienie uczucia pieczenia i swędzenia powiek. Do objawów dochodzi jeszcze obrzęk, wrażenie obecności obcego ciała na powierzchni powieki czy też piasku pod powiekami. Schorzenie to można też poznać po nadmiernej wydzielinie na brzegach powiek i rzęsach oraz po zamglonym widzeniu. Rodzaj i intensywność objawów zależy od postaci zapalenia powiek. W przypadku zapalenia gronkowcem, pojawiają się drobne ropnie mieszków włosowych rzęs. Z kolei przy łojotokowym zapaleniu powiek charakterystyczne są miękkie łuski o żółtym zabarwieniu. Z kolei w zapaleniu tylnym pojawiają się rozdęte gruczoły, które pod naciskiem uwalniają wydzielinę przypominającą wosk. W przypadku zapalenia wywołanego nużeńcem, pojawia się dodatkowo obrzęk powiek, brak odruchu łzawienia i wypadanie rzęs.  

Jak leczy się zapalenie powiek?

W celu postawienia prawidłowej diagnozy i dobrania skutecznej metody leczenia, konieczne jest poznanie pierwotnej przyczyny zapalenia brzegów powiek. Dopiero po jej wyeliminowaniu możliwy jest powrót do zdrowia pacjenta. Konieczne jest usuwanie gromadzącej się wydzieliny i tworzących się łusek. Zaleca się stosowanie ciepłych kompresów, maści z antybiotykiem czy z glikokortykosteroidem w przypadku silnego stanu zapalnego. W celu przyspieszenia opróżniania gruczołów z wydzieliny, zaleca się wykonywać delikatny ich masaż. Stosuje się też doustną antybiotykoterapię, która trwa co najmniej miesiąc. W przypadku zakażenia nużeńcem sięga się po jodowany roztwór powidonu, olejek z drzewa herbacianego i metronidazol. Pomocne okazują się być także preparaty sztucznych łez, których zadaniem jest nawilżenie wysuszonych gałek ocznych. Pacjenci z zapaleniem powiek powinni wystrzegać się nakładania makijażu i drażniących kosmetyków, soczewek kontaktowych, dymu i pyłu.

Więcej informacji o czynnikach ryzyka, diagnostyce i leczeniu zapalenia brzegów powiek w https://www.szkla.com/poradnik_zapalenie-brzegow-powiek.html

Dodaj komentarz