Zapalenie stawu kolanowego: przyczyny, objawy i leczenie


Zapalenie stawu kolanowego
Staw kolanowy, tak bardzo narażony na urazy, może stać się przyczyną wielu problemów z bólem oraz z poruszaniem się. W gronie dolegliwości z nim związanych, wyróżnia się zapalenie stawu kolanowego. Co warto wiedzieć na temat tej choroby?

Na czym polega zapalenie stawu kolanowego?

Staw kolanowy ma ogromne znaczenie dla naszego zdrowia. To on bywa najczęstszą przyczyną problemów związanych z poruszaniem się, to on wymaga szczególnej ochrony. Otoczony torebką stawową, często bywa atakowany przez stany zapalne. Wewnętrzna warstwa torebki stawowej, zwana błoną maziową, odgrywa ważną rolę. Stanowi ona unikalną formę smaru, dzięki której można poruszać się, nie narażając tym samym kości na bolesne otarcia. Niestety, problemy związane z błoną maziową są przyczyną bólu oraz rozwijającego się stanu zapalnego, którego objawy są wyjątkowo uciążliwe.

Zapalenie stawu kolanowego: typowe objawy

Spowodowane brakiem mazi problemy ze stawem kolanowym prowadzą bardzo często to rozwoju stanu zapalnego. Jego objawy są dość charakterystyczne. Najbardziej charakterystycznym symptomem są obrzęki oraz tzw. ciepłe kolano. Typowe dla stanu zapalnego są również zaczerwienienia oraz coraz poważniejsze problemy z poruszaniem się. Są to objawy, których nie można ignorować. Warto też pamiętać, że o silnym stanie zapalnym świadczyć może również towarzysząca takim dolegliwościom gorączka oraz ogólne osłabienie organizmu. Takie symptomy muszą zostać szybko zgłoszone lekarzowi, który przeprowadzi badania niezbędne do określenia źródła problemów i zaleci najlepszy w danym przypadku sposób walki z dolegliwościami.

Jakie są przyczyny tej dolegliwości?

Dlaczego staw kolanowy tak często pada ofiarą stanów zapalnych? Bardzo często główną przyczyną problemów okazuje się nadmierne obciążenie stawu kolanowego. Jest to problem dość częsty w przypadku osób prowadzących aktywny styl życia, które wiele czasu poświęcają uprawianiu sportów. Niestety, zbyt forsowny trening może stać się przyczyną poważnych problemów ze zdrowiem. Stan zapalny może się też często rozwijać jako efekt procesów alergicznych. Jest to bardzo częste w przypadku osób cierpiących z powodu chorób o podłożu reumatycznym, których stawy są szczególnie narażone na problemy. Wśród przyczyn, których efektem jest ostre zapalenie stawu kolanowego, znajdują się również infekcje spowodowane działalnością bakterii oraz wirusów. W chwili, gdy uszkodzona zostaje torebka stawowa, bakterie i wirusy zaczynają atakować odsłonięty staw kolanowy i prowadzą do pojawienia się stanu zapalnego. Takie infekcje zdarzają się dość często, a brak odpowiedniego leczenia może stać się przyczyną dalszych problemów ze zdrowiem. Stan zapalny stawu kolanowego wymaga zatem odpowiedniego leczenia. Na czym ono polega?

Medycyna kontra zapalenie stawu kolanowego, czyli jak można walczyć z tą chorobą?

W wielu przypadkach podstawą leczenia staje się zakładanie specjalnych opatrunków, które unieruchamiają kolano oraz czasowe odciążenie kolana. Jeśli stan zapalny wiąże się z gromadzeniem płynów w stawie kolanowym, niezbędne staje się jego usunięcie. Taki zabieg przeprowadzany jest przy miejscowym znieczuleniu i pozwala w dość szybki sposób pokonać chorobę. Gorzej jest w chwili, gdy staw kolanowy zostanie zaatakowany przez zapalenie ropne. W takiej sytuacji leczenie polega również na zastosowaniu odpowiednich antybiotyków, przy czym za najbardziej skuteczny lek uznawany jest kortyzon.

Troska o stawy to podstawa dla każdego, kto chce się cieszyć dobrą formą oraz sprawnością. Warto pamiętać, że lekceważenie problemów ze stawami może mieć poważne konsekwencje, podobnie jak zbyt uboga w składniki odżywcze dieta czy zbyt forsowny trening.

Dodaj komentarz