Zapalenie układu moczowego – jak się leczyć?


Zapalenie układu moczowego

Niestety, infekcje dróg moczowych to przede wszystkim kobieca przypadłość. Sprzyja im nasza budowa anatomiczna, dlatego warto wiedzieć, jakie są ich przyczyny i jak można sobie z nimi radzić?

Zwykle tak to się zaczyna…

Przebieg zapalenia układu moczowego bywa podobny, na początku możesz czuć nieznaczne pieczenie podczas oddawania moczu. Potem jest już tylko gorzej. Objawy nasilają się, dołącza do nich ból w obszarze cewki moczowej i wrażenie nieustannego parcia na pęcherz. Jednak w toalecie nie jesteś w stanie „wydusić” z siebie nic poza paroma kropelkami. Istnieją też infekcje, które przebiegają bezobjawowo, np. bakteriuria bezobjawowa (1). Można ją wykryć wyłącznie w czasie badania moczu.

Żeńska anatomia przyczynia się do wielu zapaleń układu moczowego (2). Krótka cewka moczowa, która znajduje się blisko pochwy i odbytu, umożliwia bakteriom przedostanie się do pęcherza. Drobnoustroje nieraz przenoszą się dalej, do nerek i zwykle wywołują infekcję. Najbardziej narażone są kobiety, które prowadzą aktywne życie seksualne. Wówczas niebezpieczeństwo infekcji wzmagają bakterie z okolic narządów płciowych (zarówno żeńskich, jak i męskich), które przenikają do cewki. Otarcia powstałe w wyniku współżycia to otwarte wrota dla szkodliwych drobnoustrojów. Panie po menopauzie częściej zapadają na schorzenia dróg moczowych, ponieważ produkują mniej estrogenów. Hormony odpowiadają za właściwe nawilżenie błon śluzowych miejsc intymnych, a nawet lekkie ich przesuszenie prowadzi do podrażnień i zwiększa podatność na bakterie.

Zduś infekcję w zarodku

Im prędzej zaczniesz przeciwdziałać infekcji, tym łagodniejsze będą jej objawy i szybciej się skończy. Nie zaszkodzi umówić się na wizytę u specjalisty, który zaordynuje skuteczne leczenie. Terapię możesz wesprzeć domowymi metodami. Pamiętaj przede wszystkim o solidnym i systematycznym nawodnianiu organizmu. W początkowym stadium choroby powinnaś pić szklankę płynu (najlepiej wody niegazowanej) co godzinę – w ten sposób zintensyfikujesz proces wypłukiwania bakterii z ustroju. Rozwodniony mocz będzie sprawiał mniej dolegliwości w toalecie. Warto zaopatrzyć się w specjalne mieszanki i preparaty ziołowe, a także tabletki i granulki przeznaczone do terapii tego rodzaju schorzeń. Środki wykazują właściwości przeciwzapalne i moczopędne, dzięki którym organizm prędzej upora się z zapaleniem układu moczowego (3).

Powinnaś nieco zwolnić i odpocząć, najlepiej połóż się do łózka z termoforem. Możesz wzbogacić swój jadłospis o zieloną pietruszkę i seler, które sprzyjają naturalnemu oczyszczaniu nerek, podobnie jak jagody jałowca. Stan zapalny ograniczy również żurawina – jeśli nie dysponujesz świeżymi owocami, sięgnij po soki lub pyszne konfitury (4). Pamiętaj, że znacznie bardziej jesteś narażona na infekcje układu moczowego w ciąży. Dlatego w tym czasie musisz regularnie badać mocz i nie zapominać o systematycznych wizytach u lekarza.

Gdy zapalenie nie ustępuje

Zdarza się, że infekcja nie mija, a dolegliwości utrzymują się albo wręcz nasilają. Jeśli do tej pory nie zasięgnęłaś porady ginekologa – to już ostatni dzwonek. Umów się jak najszybciej na konsultację, ponieważ niepozorne zapalenie pęcherza może się rozprzestrzenić i zająć nerki. Nieleczona infekcja prowadzi do nawracających stanów zapalnych narządów rodnych lub innych organów. Przyczynia się do niewydolności nerek, a nawet do niepłodności.

1. Medycyna Praktyczna, http://nefrologia.mp.pl/choroby/chorobyudoroslych/51947,zakazenie-ukladu-moczowego, dostęp: 24.04.2015

2. Jw.

3. KA Head, Natural approaches to prevention and treatment of infections of the lower urinary tract, Altern Med Rev, 13 (3), 2008, s. 227-44

4. Jw.

Dodaj komentarz