Zastosowanie sody oczyszczonej w medycynie – o tym możesz nie wiedzieć!


Zastosowanie sody oczyszczonej w medycynie - o tym możesz nie wiedzieć!

Soda oczyszczona (czyli wodorowęglan sodu) znana jest z bardzo szerokiego zastosowania w różnych dziedzinach życia. Jedną z nich jest medycyna. Jak działa i kiedy może być wykorzystana soda oczyszczona? Czy w toku korzystania z niej mogą się pojawić określone działania niepożądane?

Terapia sodą oczyszczoną – co warto wiedzieć

Wodorowęglan sodu to związek, który rozpuszcza się we krwi i w moczu, tworząc sód oraz wodorowęglany. Dzięki temu możliwe jest zneutralizowanie znajdujących się w nich kwasów. Soda oczyszczona, przyjmowana do trzech razy dziennie, pomaga przede wszystkim osobom cierpiącym na przewlekłe choroby nerek. Oprócz tego wodorowęglan sodu wykorzystywany jest w przypadku: oczyszczania nerek, niestrawności i wrzodów żołądka, wysokiego poziomu potasu we krwi, ukąszeń oraz użądleń owadów, oparzeń chemicznych, swędzenia skóry, a także w celu łagodzenia dolegliwości związanych z kamieniami moczowymi i różnego rodzaju wypryskami. Równie często soda oczyszczona zastosowanie znajduje wśród osób, które chcą poprawić swój uśmiech. Ten związek doskonale usuwa bowiem płytkę nazębną, szczególnie w miejscach trudno dostępnych, do których często nie dociera szczoteczka. Dlatego osoby z tym problemem stawiają na pasty zawierające w swoim składzie sodę oczyszczoną. Tak szerokie jej zastosowanie sprawia, że jest ona środkiem, który powinien się znaleźć w każdej domowej apteczce [1].

Używanie sody oczyszczonej

Sodę oczyszczoną przyjmuje się doustnie, zwykle co 4 godziny lub zgodnie z innymi zaleceniami lekarza, dostosowanymi do określonego problemu medycznego. Wodorowęglan sodu w aptece można spotkać najczęściej w formie tabletek, które rozpuszcza się w szklance wody, ale także w formie zwartej, które połyka się i popija płynem. Gdy po dwóch tygodniach od rozpoczęcia kuracji, w której wykorzystywana jest soda czyszczona do picia lub połykania, stan zdrowia się nie poprawia lub wręcz ulega pogorszeniu, należy skonsultować się z lekarzem, który znajdzie inne rozwiązanie problemu, dobierając odpowiedni do sytuacji lek [2].

Soda oczyszczona a skutki uboczne

Wodorowęglanu sodu nie można nadużywać, ponieważ grozi to pojawieniem się skutków ubocznych. Wśród nich warto wymienić przede wszystkim mdłości, wzdęcia oraz gazy. W rzadkich przypadkach leczenie sodą oczyszczoną może się skończyć obrzękiem dłoni i stóp, nagłym przyrostem masy ciała, a nawet bólem w klatce piersiowej i drgawkami. W przypadku pojawienia się działań niepożądanych należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który wdroży odpowiednie metody leczenia dolegliwości [1].

Sprawdź więcej informacji na adamed.expert

 [1] Sodium bicarbonate, https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1470/sodium-bicarbonate, Data dostępu: 06.06.2018 r.

[2] Sodium: Bicarbonate, https://www.webmd.com/drugs/2/drug-11325/sodium-bicarbonate-oral/details, Data dostępu: 06.06.2018 r.

 

Dodaj komentarz