Zastosowanie ziół w medycynie naturalnej


Zastosowanie ziół w medycynie naturalnej
Zioła to niezwykle aromatyczne rośliny, które posiadają bogate zastosowanie m.in. w przemyśle spożywczym. W postaci przypraw nadają zupełnie innego smaku gotowanym potrawom, wystarczy wspomnieć o bazylii bądź majeranku. Wyróżniają je również właściwości lecznicze.

Zioła działają bowiem przeciwbólowo, przeciwzapalne i przeciwbakteryjnie. Nic więc dziwnego, że tak chętnie są wykorzystywane w medycynie naturalnej. Które z nich warto stosować i na jakie dolegliwości nam pomogą? O tym już za chwilę.

Wykorzystanie ziół

Zioła należy zbierać w okresie od wczesnej wiosny do jesieni. Oczywiście, powinny to robić jedynie osoby, które potrafią rozpoznać konkretny gatunek i rodzaj roślin. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do określenia danego zioła, to lepiej pozostawić je naturze. Sporządzić możemy z nich chociażby nalewki czy wywary. Niektóre z ziół nadają się również do spożycia na surowo, jako dodatek np. do sałatki. Gdzie ich szukać? Najlepiej w miejscach gdzie rosną na dziko. Będziemy mieć wówczas pewność, że nie zawierają żadnych pestycydów ani sztucznych nawozów. W aptekach dostaniemy także różnego rodzaju gotowe preparaty ziołowe, których skład jest w 100% naturalny. To dużo bezpieczniejsze rozwiązanie niż sporządzanie domowych recept. Jakich ziół należy szukać na etykiecie? Z pewnością pozytywne działanie na nasz zdrowie ma melisa, rozmaryn, a nawet majeranek.

  • Melisa

Zapewne większość osób kojarzy melisę podawaną w formie herbatki, która ma ukoić nasze nerwy. Jest to całkowicie zgodne z prawdą gdyż melisa działa uspokajająco, a także antydepresyjnie. Ma jednak również zupełnie inne działanie. Przeciwdziała bowiem wzdęciom i rozstrojom żołądka, zaś w postaci maści pomaga przede wszystkim na ukąszenia owadów oraz drobne skaleczenia. Co ciekawe, melisa nadaje się także do inhalacji. Użyta w ten sposób zmniejszy napady kaszlu oraz alergii. W kosmetyce wykorzystywana jest szczególnie przeciwłupieżowo. Jej zastosowanie jest zatem bardzo szerokie.

herbata ziołowa

  • Rozmaryn

Znany jest głównie z działania rozkurczowego i przeciwbólowego. Dawniej podawany był szczególnie dzieciom, gdyż pobudza apetyt. Stosowany bywa również na poprawę układu krążenia i układu nerwowego. Świeży rozmaryn zawiera m.in. witaminę A i C, gorczyce, garniki oraz flawonoidy. Zalecany jest także w czasie przeziębień, głównie z powodu właściwości rozgrzewających, dzięki czemu hamuje rozwój wirusów i bakterii.

  • Majeranek

Jako przyprawa wykorzystywany jest do wielu polskich dań. Oprócz tego posiada jednak mnóstwo zastosowań leczniczych. Dawniej podawano go zwłaszcza dzieciom, z uwagi na fakt, że pobudza apetyt. W zielarstwie majeranek wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji olejku majerankowego, który reguluje trawienie i pomaga podczas chorób układu pokarmowego. Zalecany jest szczególnie na biegunki. Poza tym majeranek posiada działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Podobnie jak melisa może być stosowany w formie herbatki na uspokojenie.

W medycynie naturalnej wykorzystuje się również inne, powszechnie znane zioła. Zaliczyć można do nich m.in. bazylię, miętę, babkę zwyczajną, chmiel czy kolendrę. Stosowane mogą być one w różnych formach: herbatki, naparu, maści, niektóre z ziół będą ponadto idealne do wykorzystania podczas inhalacji. W przeciwieństwie do leków chemicznych nie oddziałują w negatywny sposób na nasz organizm i występuje znikome prawdopodobieństwo ich przedawkowania.

Współpraca merytoryczna nad tekstem – LekiNatury

Dodaj komentarz