Zatokowy ból głowy – co go powoduje? Jak sobie z nim radzić?


Zatokowy ból głowy
Ból zatok często pojawia się zupełnie niespodziewanie i może powodować dyskomfort przez długi czas. Warto prześledzić możliwe źródło jego powstania oraz ewentualne sposoby zneutralizowania tej kłopotliwej dolegliwości.

Przyczyna i objawy bólu zatok

Przyczyną bólu zatok jest ich stan zapalny. Powoduje on nagromadzenie się w zatokach nadmiernej ilości wydzieliny, która nie może swobodnie spływać do nosa. Wskutek zapalenia osoba chora odczuwa silny, pulsujący ból w okolicach nosa, skroni (zatoki szczękowe), oczu (zatoki sitowe), czy też czoła (zatoki czołowe) Niejednokrotnie ból potrafi promieniować na inne części twarzy, głowy lub szyi. Potęgują go czynności związane z codziennym funkcjonowaniem, np. pochylanie się, zmiana pozycji głowy, leżenie. Zatokowemu bólowi głowy mogą towarzyszyć również:

  • niedrożność nosa, utrudniająca swobodne oddychanie,
  • zwiększona ilość wydzieliny,
  • zaburzenia zmysłu powonienia,
  • zwiększona temperatura ciała,
  • kaszel,
  • poczucie ogólnego osłabienia organizmu.

W przypadku alergików, szczególnie narażonych na rozwój stanu zapalnego zatok, samemu bólowi towarzyszyć może także łzawienie oczu, kichanie czy zapalenie spojówek. Zapalenie zatok należy odróżnić od migrenowego bólu głowy, albowiem te dwie dolegliwości są często ze sobą mylone. Jeżeli obok samego bólu mamy do czynienia z większością wskazanych wyżej objawów, możemy mieć pewność, że powodem jest stan zapalny zatok.

Sposoby na zatokowy ból głowy

Istnieje wiele z rodzajów sposobów na wyeliminowanie stanu zapalnego zatok. Pierwszym z nich jest kuracja domowymi metodami. Najczęściej stosowane są okłady z soli jodowo – bromowej oraz inhalacje.

Pierwszy sposób polega na przykładaniu kompresów zawierających rozgrzaną sól jodowo – bromową do czoła. Inhalacje zaś polegają na wdychaniu pary wodnej zawierającej aromat ziół lub olejków eterycznych. W celu wykonania inhalacji, przygotowujemy miskę wypełnioną około 2 litrami gorącej wody, do której dodajemy 4-8 łyżek stołowych soli kuchennej lub morskiej oraz zioła mające działania rozkurczowe, tj. rumianek, tymianek mięta pieprzowa, eukaliptus lub inne, o których właściwościach rozkurczowych wiemy. Nad tak przygotowanym roztworem należy pochylić się, głowę razem z miską przykrywając ścierką lub ręcznikiem. Należy bardzo uważać, żeby nie zbliżać głowy zbyt blisko gorącego roztworu oraz aby wdychać opary z zamkniętymi oczami. Wspomniane sposoby nie są obecnie często stosowane, z powodu skomplikowanego procesu ich przygotowania oraz braku pewności co do ich stopnia rzeczywistego działania. Należy także zaznaczyć, że inhalacji nie powinny stosować osoby z cerą naczynkową.

Drugim rodzajem, jest stosowanie środków dostępnych bez recepty. Najlepsze tabletki na zatoki składają się z dwóch elementów: składnika odpowiadającego za obkurczenie śluzówki nosa i zatok, a także składnika działającego przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Takie połączenie pozwala na kompleksowe rozwiązywanie problemu bólu zatok oraz objawu nadmiaru wydzieliny. Obecnie występuje kilka cieszących się zaufaniem rodzajów tabletek na stan zapalny zatok. Jednym z nich jest Acatar. Zdecydowana większość środków to produkty o potwierdzonym działaniu. Podczas konsultacji z farmaceutą z pewnością uda nam się wybrać środki najbardziej dla nas odpowiednie.

Wspomniane sposoby na walkę ze stanem zapalnym, stosować powinniśmy w przypadku, gdy zapalenie nie nosi znamion przewlekłego. Jeżeli stopień zapalenia, czy też częstotliwość powstawania opisywanej dolegliwości jest niepokojący, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem. W takim przypadku wskaże on odpowiednie środki takie jak antybiotyki, kortykosteroidy lub inne, które według specjalisty pomogą nam pozbyć się opisywanego problemu.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Zatokowy ból głowy – co go powoduje? Jak sobie z nim radzić?