Zdrowa cera z nutrikosmetykami


zdrowa cera

Zamiast smarować się kolejnymi warstwami kremu możecie sięgnąć po nutrikosmetyki. Niezbędnych skórze substancji dostarczycie od wewnątrz.

Kosmetyki do… jedzenia?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, warto zastanowić się nad tym, dlaczego właściwie miewamy problemy ze skórą? Owszem, zdarzają się sytuacje, w których głównym winowajcą jest jakieś schorzenie czy uwarunkowania genetyczne. Jednak w większości przypadków chodzi o brak odpowiednich substancji w organizmie: witamin, minerałów, składników odżywczych.
Na tym właśnie bazują nutrikosmetyki. Preparaty, których głównym zadaniem jest dostarczenie do organizmu wszystkich tych substancji, które są niezbędne do tego, żeby wyglądać po prostu dobrze. Dostarczenie, dodajmy, nie przez skórę, ale od wewnątrz, przez układ pokarmowy.

Witaminy i inne minerały

O jakie konkretnie substancje chodzi? To zależy. Zwykle nutrikosmetyki zawierają różnego rodzaju witaminy – A, C, E. Do tego dochodzi cała gama witamin B oraz minerały. W nutrikosmetykach znaleźć można więc magnez i miedź, wapń i krzem, cynk lub selen. Oczywiście, konkretny skład zależy od tego, co chcemy osiągnąć.

Do rzeczy więc. Co powinno znaleźć się w nutrikosmetykach, aby skóra była jędrna, nieco młodsza i zdrowsza?

Co na zdrową skórę?

Ponieważ zdrowa skóra wymaga odpowiedniego poziomu przeciwutleniaczów, warto skupić się właśnie na nich. Konkretnie: na witaminach A, C, D i E, a także beta-karotenie. Dzięki ich zawartości w nutrikosmetykach skóra zyska swoisty wewnętrzny zastrzyk substancji, które powstrzymają jej starzenie.

Warto zwrócić uwagę na kwas hialuronowy. To przez jego brak skóra szarzeje, staje się sucha i stara. Ponieważ organizm wytwarza go w miarę upływu lat coraz mniej, należy dostarczać go z zewnątrz. Do niedawna nie było to możliwe – nie znano technologii pozwalającej stworzyć nadającą się do przyjęcia formy tej substancji. Obecnie można już kupić nutrikosmetyki, które kwas hialuronowy zawierają.

Z kolei preparaty z kolagenem pozwalają skórę nawilżyć – w ten sposób można zmniejszyć użycie niektórych kosmetyków.

Dobrze jeść dobrze

Ale uwaga: nic nie dzieje się od razu. Żeby nutrikosmetyki zaczęły działać, trzeba kilku tygodni. Należy też zażywać je regularnie. Jeśli któraś z was naszprycuje się nimi, a potem o nich zapomni, nie uzyska żadnego efektu.

Dobrze jest też pamiętać o tym, że nutrikosmetyki są jedynie uzupełnieniem prawdziwej diety. Ta powinna być zrównoważona, oparta o zdrowe, niskoprzetworzone produkty. Warto także uprawiać sporty i przebywać więcej na świeżym powietrzu. Dopiero wówczas będzie można mówić o takich rezultatach, które pozwolą zmniejszyć ilość używanych w łazience kremów i innych kosmetyków.

Ilustracja: http://www.freeimages.com/photo/1423043

Artykuł przygotowany został we współpracy z Cefarm24.pl.

Dodaj komentarz