Zdrowe zęby, zdrowe ciało, zdrowy duch


Zdrowe zęby, zdrowe ciało, zdrowy duch

20 marca ponad 130 krajów świętuje Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej pod patronatem Światowej Federacji Dentystycznej. Globalna uwaga skupiona będzie na temacie prawidłowej higieny jamy ustnej, ponieważ to od niej zaczyna się, lub kończy, zdrowie całego naszego organizmu. W Polsce propagatorami obchodów święta i połączonej z nim edukacji są Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, Polskie Towarzystwo Stomatologii Dziecięcej, Polski Czerwony Krzyż i Wrigley Poland.
Według danych przedstawionych przez Światową Federację Dentystyczną, prawie 100% dorosłych i 60 – 90% dzieci w wieku szkolnym na świecie cierpi na próchnicę. Dane epidemiologiczne Ministerstwa Zdrowia mówią, że aż 98,38% Polaków w wieku 35 – 44 lat cierpi na choroby przyzębia. Natomiast dane Ipsos z trzech edycji programu „Chroń Dziecięce Uśmiechy” pokazują, że aż 76% dzieci w wieku 6 – 12 lat w Polsce cierpi na próchnicę i ma nieprawidłowe nawyki dbania o higienę jamy ustnej.
Dane te są tym bardziej martwiące, jeżeli weźmiemy pod uwagę, jak bardzo zdrowie jamy ustnej oddziałuje na zdrowie całego organizmu. Obecnie lekarze bezpośrednio wiążą je z m.in.:
Chorobami serca
Rakiem trzustki
Zapaleniem płuc
Chorobami płuc
Widoczna jest duża zależność pomiędzy dobrym zdrowiem jamy ustnej a ogólnym zdrowiem organizmu. Jedno z badań wykazało, że aż 40% ludzi z poważnymi chorobami dziąseł cierpi również z powodu innej choroby przewlekłej. Celem tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Jamy Ustnej jest uświadomienie społeczeństwu, że prawidłowa higiena jamy ustnej to nie tylko źródło pięknego uśmiechu, którym możemy się cieszyć na co dzień, ale przede wszystkim, że jest ona kluczowa dla naszego zdrowia i ogólnego dobrego samopoczucia.
„Próchnica zębów oraz złe nawyki higieny jamy ustnej lub ich brak są dużym problemem społecznym w naszym kraju, dlatego tak ważna jest edukacja poprzez pokazywanie dodatkowych korzyści ze zmian, ale też zagrożeń, jakie niesie za sobą stan obecny.” – mówi prof. dr hab. n. med. Bartłomiej W. Loster, Prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego.
Pamiętajmy, że nigdy nie jest ani za wcześnie, ani za późno, by zacząć dbać o higienę jamy ustnej i wyrobić w sobie prawidłowe nawyki. Jak w przypadku każdej choroby, profilaktyka, wczesne wykrycie i leczenie są kluczem do zapewnienia jak najlepszych wyników oraz ograniczenia chorób jamy ustnej i związanych z nimi powikłań ogólnozdrowotnych.
„Nawyki żywieniowe dzieci i dorosłych ulegają zmianie, zwiększana jest też liczba posiłków spożywanych w ciągu dnia. Oprócz szczotkowania zębów 2 razy dziennie pastą do zębów z fluorem warto wspomagać ich oczyszczanie w ciągu dnia przy pomocy gum do żucia zawierających ksylitol.”– dodaje dr n. med. Anna Jurczak, Prezes Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej.

Światowa Federacja Dentystyczna

określiła priorytety na najbliższe lata w zakresie zdrowia jamy ustnej, które opublikowała w dokumencie „Wizja 2020” (Vision 20209). Celem tego dokumentu jest uświadomienie społecznościom, że opieka stomatologiczna jest podstawowym prawem każdego obywatela. Podobne ambicje ma Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która jako cel zdrowia10 do realizacji do 2020 roku zakłada, że we wszystkich krajach europejskich odsetek dzieci 6-letnich bez próchnicy sięgnie 80%.
Badania potwierdzają, że choroby jamy ustnej są powiązane z dokuczliwym bólem i lękiem, a także z zeszpeceniem, ostrymi i chronicznymi infekcjami, zaburzeniami jedzenia oraz snu i może spowodować obniżenie jakości życia. W krajach rozwijających się, problem ten staje się coraz poważniejszy przez brak samokontroli bólu oraz brak dostępności natychmiastowej pomocy.
Więcej informacji o Światowym Dniu Zdrowia Jamy Ustnej na stronie: http://www.worldoralhealthday.com
Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej na arenie globalnej wspiera firma Wrigley, będąca częścią Mars Incorporated.

Dodaj komentarz