Zdrowie masz tylko jedno!


Rzucenie palenia

Palenie papierosów jest niebezpiecznym uzależnieniem, które niesie za sobą wiele negatywnych skutków. Gdy sięgamy po raz pierwszy po papierosa, to nie zdajemy sobie sprawy, że możemy wpaść w nałóg. Później nie potrafimy sobie wyobrazić bez niego życia, normalnie funkcjonować, ponieważ odczuwamy głód nikotynowy. Zanim kiedykolwiek sięgniemy po tę używkę, zastanówmy się, jak to nam szkodzi.

Szkodliwe działanie

Lekarze udowodnili, że palenie powoduje nowotwory płuc i krtani, a także może prowadzić do zawału serca. Według najnowszych badań naukowcy dowiedli, że każdy wypalony papieros skraca życie palaczowi o kilka minut. Organizm takiej osoby starzeje się znacznie szybciej, jest też bardziej podatny na infekcje. Palacze prezentują się także nieatrakcyjnie, ponieważ często posiadają żółte zęby oraz poszarzałą cerę. Nałóg palenia papierosów jest bardzo niebezpieczny, bo zagraża życiu i zdrowiu człowieka, dlatego warto się dowiedzieć, jak rzucić palenie.

Sposoby na pozbycie się nałogu

Rzucenie palenia nie jest proste. Gdy osoba jest mocno uzależniona i zmniejszy nagle ilość nikotyny we krwi, to ma problemy z koncentracją. Z tego względu warto coś robić, co odwróci naszą uwagę od chęci zapalenia kolejnego papierosa, np. czytać książkę, czy majstrować przy samochodzie. Przy rzucaniu palenia ważna jest silna wola oraz spora porcja samozaparcia. Trzeba wypalić do końca papierosa i powiedzieć, że był to już ostatni i już nigdy nie sięgać po następnego. Na ten okres warto się także odpowiednio przygotować, czyli unikać kontaktu z palaczami, można również zapisać się do jakieś grupy wsparcia, w której te osoby także walczą z tym nałogiem. Trzeba mieć na uwadze, że głód nikotyny i nawyki utrzymują się wiele miesięcy, a nawet lat. Walkę z rzuceniem papierosów można wspomóc sobie środkami farmakologicznymi, takimi jak: nikotynowe plastry, pastylki do ssania, gumy do życia oraz tabletki.

Warto rzucić palenie papierosów możliwie jak najszybciej, ponieważ w ten sposób zmniejszamy także ryzyko zachorowania na nowotwór. Jeśli nie pali się papierosów, to automatycznie oszczędza się kilkaset złotych rocznie, albo nawet więcej. Pieniądze można zainwestować w coś bardziej pożytecznego niż w truciznę dla naszego zdrowia.

Dodaj komentarz