Zdrowie programisty


Zdrowie programisty
Praca programisty nie jest wyczerpująca fizycznie. Podczas pisania kodów programista przede wszystkim siedzi przed komputerem. Wbrew pozorom taki tryb życia może przyczynić się do wielu poważnych dolegliwości, z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę. Jeżeli jesteśmy programistami lub dopiero myślimy o rozpoczęciu swojej kariery w tej branży powinniśmy pomyśleć również o tym jak zadbać o kwestie zdrowotne. Nie jest to wcale trudne, a może dać nam wiele korzyści i przyczynić się do wzrostu zadowolenia z naszej pracy.

Praca programisty – zagrożenia dla zdrowia

Kiedy podejmujemy pracę jako programista, nasze zdrowie nie jest z pewnością tak zagrożone jak wtedy, gdy pracujemy jako brukarz. Nie oznacza to jednak, że długotrwała praca przed ekranem komputera nie będzie miała negatywnego wpływu na kondycję naszego organizmu. Programiści często narzekają na bóle kręgosłupa. Siedzenie przez wiele godzin w tej samej pozycji w dłuższej perspektywie czasu może przyczynić się do urazów kręgosłupa, a także spowodować wady postawy. Innym ważnym aspektem zdrowia programisty są oczy. Praca przed komputerem może przyczynić się do zmęczenia oczu, ich przesuszenia, a nawet pogorszenia wzroku.

Programiści zagrożeni są chorobami układu krążenia. Przebywanie w jednej pozycji przez większość dnia sprawia, że krew nie może swobodnie krążyć po naszym organizmie. Dodatkowo brak ruchu może być przyczyną otyłości, która w dłuższym czasie może być przyczyną wielu rozmaitych schorzeń.

Jak zadbać o zdrowie programisty?

Kiedy programujemy przez cały dzień, jesteśmy zmuszeni do przebywania przed komputerem. Mamy jednak szanse na uniknięcie wielu przykrych dolegliwości, kiedy tylko co jakiś czas będziemy robili sobie przerwy. Nie muszą być to półgodzinne bloki, które sprawią, że zgubimy wątek i wydłużymy tym samym czas naszej pracy. Wystarczy jedna minuta kilkanaście razy w ciągu dnia, żeby zadbać o nasz kręgosłup i krążenie. Podczas krótkiej przerwy warto wykonać kilka ćwiczeń, które pomogą rozciągnąć mięśnie i zrelaksować ciało, a także doskonale dotlenią nasz mózg. Regularna aktywność fizyczna pozwoli nam uniknąć większości dolegliwości, które wiążą się z pracą programisty. Osoba pracująca przed komputerem powinna zadbać również o swoje oczy. Dobrze jest zainwestować w specjalne okulary przeznaczone do tego typu pracy. Przydadzą się także krople, którymi nawilżymy przesuszone i zmęczone oczy. Niebagatelne znaczenie to w jaki sposób patrzymy na ekran komputera. Dobrze, kiedy jest on nieco poniżej linii naszego wzroku. Światło monitora pada wówczas na mniejszą powierzchnię naszej gałki ocznej, co sprawia, że oczy nie męczą się tak szybko.

Choć dla niektórych programistów to wyjątkowo trudne do wykonania,należy robić sobie dłuższe przerwy od komputera. Jeden dzień w tygodniu bez ekranu monitora to niezbędne minimum. Warto w tym czasie wybrać się na spacer, spędzić dzień aktywnie na świeżym powietrzu. Krótka przerwa pozwoli nam się zregenerować i odpocząć. W dłuższej perspektywie czasu ma to zbawienny wpływ na nasze zdrowie, a także jakość wykonywanej przez nas pracy.

Artykuł został przygotowany przez internetową szkołę programowania kodilla.com.

Dodaj komentarz