Zęby mądrości – co z nimi zrobić?


Zęby mądrości - co z nimi zrobić ?
Ósemki, zwane również zębami mądrości kojarzone są przez zdecydowaną większość osób z bólem. Niestety, w praktyce wspomniane skojarzenie ma wiele wspólnego ze stanem rzeczywistym.

Ósemki wyrastają niezwykle późno, ponieważ dopiero pomiędzy 17, a 25 rokiem życia. Niestety, zdarzyć się może, że bolesny proces wyrzynania zębów trwa nawet do… 40 roku życia. W związku z powyższym wiele osób zastanawia się nad tym, po co nam w ogóle zęby mądrości? Przecież do chwili osiągnięcia wspomnianego wieku nie mieliśmy absolutnie żadnych kłopotów z żuciem oraz rozdrabnianiem pokarmu. To prawda, obecnie zęby mądrości są zdecydowanie częściej przyczyną bólu, a nawet wielu problemów, nie pełnią natomiast żadnej ważniejszej funkcji. Dlaczego w takim razie wyrastają? Wszystkiemu winna jest ewolucja. O ile dawniej ósemki pełniły bardzo ważną rolę w życiu człowieka, o tyle obecnie świetnie radzimy sobie bez nich. Dodatkowo na skutek mijającego czasu nastąpiły zmiany ewolucyjne w budowie szczęki człowieka, w następstwie czego u sporej części osób ósemki po prostu nie mieszczą się w żuchwie. Z kolei wspomniany brak miejsca sprawia, że cały proces wyrzynania się zębów przebiega nieprawidłowo. Nieprawidłowości te mogą być przyczyną kłopotów ortodontycznych. Oczywiście zdarzają się osoby, u których wyrzynanie przebiega nie tylko w sposób prawidłowy, ale również niemalże całkowicie bezbolesny, jednak w praktyce takie sytuacje mają miejsce niezwykle rzadko. Co wobec tego należy zrobić z ósemkami? Kiedy warto pomyśleć o ich usunięciu?

Dla wielu osób już samo pojawienie się zębów mądrości równoznaczne jest z podjęciem decyzji o ich… ekstrakcji, czyli po prostu usunięciu. Niemniej jednak takie podejście jest błędne. Kiedy wobec tego warto poważnie zastanowić się nad ekstrakcją ósemek?
– Przede wszystkim w momencie, kiedy mają miejsce problemy ortodontyczne, związane ze stłaczaniem w żuchwie innych zębów. Inną przyczyną ekstrakcji zębów mądrości może być ich wrastanie w ścianę policzka czy też zapalenie dziąseł. To ostatnie następuje zazwyczaj w przypadku zębów, które wyrżnęły się wyłącznie częściowo. Stan ten spowodowany jest gromadzeniem się resztek pokarmu oraz bakterii pod powierzchnią odsłoniętego płata dziąsłowego. Nie należy bagatelizować wspomnianej sytuacji, gdyż w praktyce może być ona przyczyną zakażenia nawet całego organizmu ludzkiego – mówi Katarzyna Ratyńska, ortodonta w Dental Clinic Józefów.

Ponadto usunięcie ósemek wskazane jest w momencie zniszczenia ich powierzchni przez rozwijającą się próchnicę. Ponieważ lekarz stomatolog ma utrudniony dostęp do zęba, odbudowa zęba w trakcie leczenia kanałowego jest bardzo utrudniona i może po prostu nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Warto dodać, że zdecydowanej większości problemów z zębami mądrości możemy zapobiec dzięki regularnym wizytom w gabinecie stomatologicznym. Na wizyty kontrolne warto udawać się nie tylko po całkowitym wyrżnięciu zębów mądrości, ale także – a nawet przede wszystkim – w trakcie trwania tego bolesnego procesu.


Dodaj komentarz

Komentarz do “Zęby mądrości – co z nimi zrobić?