Żeń-szeń


Żeń-szeń jako środek dla super mężczyzny – legenda czy fakty?

Żeń-szeń od wieków jest uznawany w Azji za afrodyzjak, stosowany był przez chińskich medyków w przypadku zmęczenia, ale też jako środek pobudzający funkcje seksualne. Ogólnie wzmacnia organizm oraz ma pozytywny wpływ żeń-szenia na życie intymne, co potwierdzają liczne badania kliniczne.
Chińscy zielarze zalecali żeń-szeń zarówno mężczyznom jak i kobietom, jednak to mężczyźni częściej przyznaja się do niemocy w sypialni i to oni zazwyczaj poszukują wsparcia. Żeń-szeń w zwiększonej dawce do dziś zwyczajowo stosuje się jako środek poprawiający libido nie tylko w Chinach, ale również w Europie.

Sposób na energię i udane wieczory dla aktywnych mężczyzn

Witalność seksualna może być ograniczona między innymi zmęczeniem, brakiem energii lub problemami z krążeniem czy stresem. Kłącza żeń-szenia stosowane w chińskiej medycynie nie są z przeznaczenia afrodyzjakami – nie mają na celu zwiększania bezpośrednio ochoty na współżycie seksualne, one raczej umożliwiają współżycie poprzez dodanie energii i poprawy ogólnej kondycji organizmu. Mężczyzna pełen życia, aktywny na wielu płaszczyznach ma zwykle większą ochotę na seks i lepiej się w nim sprawdza.

Badania kliniczne przeprowadzone w Korei potwierdzają że żeń-szeń koreański, roślina uznawana za afrodyzjak w wielu krajach Azji, może stać się skutecznym środkiem w leczeniu dysfunkcji erekcji.
60% pacjentów przebadanych przez Department of Urology, University of Ulsan College of Medicine, Asan Medical Center, Seoul, Korea stwierdziło, że żeń-szeń koreański poprawia erekcję. Badanie prowadzone w warunkach podwójnie ślepej próby, oceniające skuteczność czerwonego żeń-szenia koreańskiego u chorych z zaburzeniami wzwodu:

Z danych wynika, że żeń-szeń może stanowić skuteczną alternatywę w leczeniu zaburzeń wzwodu u mężczyzn. „Wziąwszy pod uwagę, że wielu pacjentów cierpiących na dysfunkcję erekcji nie jest skłonnych do stosowania leków na receptę, ekstrakt żeń-szenia może być stosowany jako alternatywny środek pomocniczy”, konkludują autorzy badania.

Instytut Andrologii Severance, Collegium Medicum Uniwersytetu Yonsei, Seul, Korea przeprowadził badanie z którego wynikło, że żeń-szeń daje lepsze wyniki w leczeniu dysfunkcji erekcji niż podawanie leku stosowanego w dysfunkcji erekcji lub placebo.

Całkowita skuteczność terapii zaburzeń wzwodu wyniosła 60% w grupie otrzymującej żeń-szeń oraz 30% w grupach otrzymujących trazodon i placebo, co statystycznie potwierdza działanie żeń-szenia (p < 0,05). Nie było przypadków pogorszenia dolegliwości. Skuteczność badano przy pomocy Międzynarodowego Wskaźnika Wzwodu, który składa się z 15 pytań dotyczących satysfakcji seksualnej, libido, erekcji. W grupie otrzymującej żeń-szeń, w porównaniu z pozostałymi grupami, stwierdzono istotnie większe zmiany w zakresie wczesnego występowania wzwodu i takich jego parametrów jak sztywność i obwód członka, a także zmiany poziomu libido oraz zadowolenia pacjenta (p < 0,05). Wykazano, że podawanie koreańskiego żeń-szenia daje lepsze wyniki niż podawanie Trazodonu lub placebo.

Wyjaśnienie mechanizmu działania żeń-szenia wymaga dalszych badań. W miarę zbierania wiadomości na ten temat może dojść do przełomu w leczeniu zaburzeń wzwodu dzięki wyizolowaniu z żeń-szenia aktywnej saponiny, która stałaby się źródłem nadziei dla wielu osób cierpiących na zaburzenia wzwodu.

Dodaj komentarz