Zioła i substancje naturalne w leczeniu depresji


Zioła i substancje naturalne w leczeniu depresji
Depresja to poważna choroba, która w zaawansowanym stadium wymaga leczenia farmakologicznego. Nie oznacza to jednak, że zioła i substancje naturalne są w tym przypadku bezużyteczne. Mogą one skutecznie wspomagać główną terapię, sprawdzają się też we wczesnym stadium depresji. Do surówców naturalnych, które z powodzeniem wspierają leczenie depresji, zalicza się dziurawiec oraz noni. Istnieją także mieszanki ziołowe, które sprawdzają się w przypadku wyczerpania nerwowego czy psychonerwicy ogólnej.

Skuteczny wyciąg z dziurawca

Dziurawiec jest najbardziej znanym ziołem o działaniu przeciwdepresyjnym. Należy jednak pamiętać, że wykazuje on właściwości lecznicze jedynie w formie wyciągu olejowego lub nalewki. Przykładowo, badania przeprowadzone na grupie kobiet w 1984 roku w Niemczech wykazały, że przyjmowanie nalewki z dziurawca obniża nasilenie objawów depresyjnych takich jak niepokój, anoreksja czy brak zainteresowania życiem codziennym. W Rosji badano wpływ dziurawca na leczenie alkoholików wychodzących z nałogu, którym często towarzyszą stany depresyjne. Na IV Międzynarodowym Kongresie Fitoterapeutycznym w Monachium w 1992 roku potwierdzono, że dziurawiec może leczyć łagodną i nasiloną depresję. Z kolei zgodnie z aktualnymi badaniami, uznaje się, że dziurawiec jest skuteczny jedynie w łagodniejszych objawach depresji. Oprócz wymienionych wyżej właściwości, dziurawiec niemal nie wywołuje skutków ubocznych, które zazwyczaj towarzyszą klasycznej farmakoterapii. Jedyną wadą tej rośliny są właściwości fotouczulające, co oznacza, że zwiększa ona wrażliwość komórek na promieniowanie świetlne, co może wiązać się z powstawaniem przebarwień. Ma to znaczenie przede wszystkim w miesiącach letnich o większym nasileniu promieni słonecznych.

Jakie inne zioła wspomagają leczenie depresji?

Godny uwagi jest żeń-szeń syberyjski, który działa wzmacniająco (także na układ odpornościowy) oraz zmniejsza odczuwane zmęczenie. Jednak najważniejszy jest jego korzystny wpływ na poziom neurotransmiterów w mózgu, czyli dopaminy i serotoniny. Warto sięgnąć też po melisę słynącą ze swojego działania uspokajającego, która może być szczególnie pomocna w przypadku stanów lękowych czy trudności z zasypianiem. Podobne działanie wykazuje kozłek lekarski, znany jako waleriana. Wyróżnia go działanie uspokajające, które wpływa na ogólne wyciszenie organizmu. Zmniejsza on stany zdenerwowania, napięcia oraz pobudzenia nerwowego. Ciekawym składnikiem jest też naturalnie występujący aminokwas 5-HTP, będący prekursorem serotoniny, który łagodzi wahania nastroju. Pomocne w leczeniu bywają również wyciągi z owsa zwyczajnego pozwalające na wyciszenie układu nerwowego.

Sok z owoców noni

Owoce noni już od wieków stosowane są w tradycyjnych medycynach w Chinach, Indonezji czy Polinezji. W leczeniu depresji stosuje się je ze względu na zawartość kseroniny i prokseroniny, a także alkaloidów wpływających na produkcję endorfin i wzmacniających system immunologiczny. Sok noni zawiera też skopoletynę, serotoninę oraz melatoninę. Posiadają one zdolność współdziałania ze sobą, a łącząc się z kseroniną obniżają napięcie, redukują stres i poprawiają regulację biologicznego rytmu snu, czuwania, a także cyklu miesięcznego.

Widać zatem, że zioła oraz substancje naturalne wykazują niezaprzeczalne działanie w leczeniu depresji. Należy jednak pamiętać, że powinny być one raczej substancjami pomocniczymi, a nie głównym składnikiem leczenia. Depresją zawsze powinien zająć się lekarz.

Artykuł stworzono we współpracy z czasopismem Naturoterapia w praktyce

Dodaj komentarz