Ziołolecznictwo w XXI wieku


Zioła

Mimo wszechobecnych antybiotyków i skutecznych leków przeciwbólowych wielu ludzi korzysta z fitoterapii. W aptekach, oprócz tradycyjnych środków farmakologicznych, możemy zakupić całą gamę leków bazujących na składnikach roślinnych.

Niektóre rośliny obecne na polskich łąkach i w ogródkach zawierają substancje wykazujące silne właściwości lecznicze. Stosowane od wieków ziołolecznictwo cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród osób szukających skutecznych zamienników dla wywołujących skutki uboczne środków farmakologicznych. Jednak czy fitoterapia rzeczywiście przynosi pożądane rezultaty? Czy możemy ją stosować w każdej sytuacji?

O czym pamiętać?

Zioła są powszechnie stosowane w leczeniu dolegliwości pokarmowych, schorzeń układu moczowego i trawiennego oraz niwelowaniu bądź redukcji uciążliwych zmian skórnych. Stosowanie roślinnych medykamentów w wielu przypadkach zapobiega pojawieniu się zmian chorobowych, a w przypadku ich zaobserwowania – pomaga w ich wyeliminowaniu. Korzystając z fitoterapii, należy jednak zachować zdrowy rozsądek i pamiętać, że w minionych epokach nie było antybiotyków oraz innych leków farmakologicznych, a leczenie ziołami było jedyną znaną metodą leczniczą. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie www.activummed.com.

Właściwości lecznicze

Substancje lecznicze mogą się znajdować w całej roślinie bądź też w wybranych częściach, np. w łodydze, pędach, cebulach, korzeniach, kłączach, liściach, kwiatach, pąkach i owocach. Przykładowo nagietek (Calendula officinalis) jest powszechnie wykorzystywany jako środek przeciw oparzeniom, wrzodom, stanom zapalnym oraz nadciśnieniu. Z kolei jedna z najstarszych roślin leczniczych, żywokost lekarski (Symphytum officinale), zważywszy na dużą zawartość wapnia, jest powszechnie wykorzystywany przy złamaniach kości.

W przydomowych ogródkach bardzo często możemy spotkać imponującą, bo ponad metrową roślinę o nazwie wielosił błękitny, której kwiaty są zebrane na szczytowych wiechach. Dzięki wysokiej zawartości saponiny, kwasów organicznych i olejków może być stosowana do leczenia zapalenia błony śluzowej oskrzeli; posiada także silne właściwości znieczulające.

W dolegliwościach żołądkowych pomoże natomiast tatarak zwyczajny, który pobudza trawienie i apetyt, a także posiada silne właściwości dezynfekcyjne. Niezwykłe właściwości prozdrowotne przejawia również dzika róża (Rosa canina), która słynie z wysokiej zawartości witamin oraz składników mineralnych. Owoce róży znajdują zastosowanie przy leczeniu problemów z wątrobą i pęcherzykiem żółciowym. Herbatka z róży jest natomiast zalecana osobom, które zmagają się z przeziębieniem (źródło: http://zdrowo.info.pl/ziola.html).

Większość naparów ziołowych można spożywać profilaktycznie. To dobry sposób na uodpornienie organizmu i przygotowanie go do zimy.

Dodaj komentarz