Zmęczenie może sygnalizować poważne choroby


Zmęczenie może sygnalizować poważne choroby
Czy zmęczenie jest zawsze wynikiem zbyt ciężkiej pracy, nieprzespanej nocy, nadmiernego wysiłku czy wysokiej temperatury? Jak się okazuje wcale nie. Długotrwałe lub często nawracające zmęczenie może sygnalizować poważne choroby, które lubią się ukrywać w naszym organizmie. Czego powinniśmy obawiać się najbardziej?

1. Problemy z sercem i płucami

Kłopoty zdrowotne z sercem bardzo często nie dają żadnych sygnałów. Jednak długotrwałe zmęczenie może oznaczać zapalenie mięśnia sercowego, niewydolność serca, wrodzone wady serca czy zaburzenia rytmu serca.

Jeżeli chodzi o płuca, niestety często oprócz zmęczenia pojawiać się może problem z oddechem. Dodatkowo, jeśli palimy papierosy rośnie ryzyko poważnych kłopotów zdrowotnych z płucami.

2. Niedoczynność tarczycy

Bardzo często przewlekłe zmęczenie oznacza  niedoczynność tarczycy, czyli chorobę autoimmunologiczną i jej zaawansowane stadium. Inne objawy towarzyszące to: wahania nastroju, płytki oddech, senność, ból stawów. Na niedoczynność tarczycy zdecydowanie częściej chorują kobiety niż mężczyźni. W celu kontroli lekarz zwykle zleca badania z krwi z oznaczeniem poziomu hormonów tarczycy.


3. Układ pokarmowy nie toleruje jedzenia

Większość z nas po zjedzeniu posiłku odczuwa ciężkość, ból brzucha, senność i zmęczenie. Może to świadczyć o tym, że nasz organizm nie toleruje pewnego rodzaju żywności lub konkretnego składnika np. białka krowiego. Dodatkowymi objawami są wzdęcia, migreny czy bóle reumatyczne. Tutaj pomocne będą zatem badania w kierunku nietolerancji pokarmowej.


4. Bezdech

Niestety większość z nas podczas snu chrapie, czego przyczyną jest bezdech senny. Zwykle osoby zmagające się z takim problemem w nocy przestają oddychać na kilka sekund, co zaburza rytm snu. Budzimy się wtedy bardzo zmęczeni. Warto zwrócić na to szczególną uwagę, dlatego, że nieleczony bezdech może prowadzić do poważnych sytuacji, np. zawału serca.

5. Niedobór hemoglobiny

Niedobór hemoglobiny jest przyczyną anemii. Zmęczenie wynika z niedostatecznego dotlenienia tkanek i narządów. Jako przyczyny anemii wskazuje się także niedobór kwasu foliowego, żelaza, niektórych witamin, np. B12. W celu potwierdzenia lub wykluczenia anemii lekarz zwykle zleca wykonanie morfologii krwi oraz poziomu żelazu. 

Dlaczego tak ważne są badania profilaktyczne?

Niestety przed wieloma chorobami nie jesteśmy w stanie się obronić. Jednak im wcześniej je wykryjemy, tym dłużej będziemy cieszyć się dobrym zdrowiem. Nasz organizm jest bardzo inteligentny, dlatego kiedy wysyła nam sygnały, jak na przykład długotrwałe lub często nawracające zmęczenie, oznacza, że chce nam zakomunikować o poważniejszym problemie, z którym nie umie sobie poradzić. Dlatego zaleca się regularnie wykonywać chociaż podstawowe badania kontrolne. Przede wszystkim badanie z krwi, moczu, cholesterolu, badania hormonalne.

Obecnie korzystając z prywatnej opieki zdrowotnej, nie będziemy musieli stać w gigantycznych kolejkach czy bardzo długo oczekiwać na termin wizyty lekarskiej. Jak się okazuje, coraz więcej osób wybiera prywatną polisę zdrowotną. Powodem jest przede wszystkim szybsze uzyskanie koniecznej pomocy lekarskiej. Co więcej, prywatne przychodnie wyposażone są w nowoczesny sprzęt, a personel profesjonalnie wykształcony. Także jakość usług pozamedycznych jest wyższa – np. standard pomieszczeń i ich wyposażenie. Jeżeli chcemy wykupić ubezpieczenie zdrowotne możemy to zrobić nawet przez Internet. Warto skorzystać z ofert dobrych i sprawdzonych firm ubezpieczeniowych (np. polisa zdrowotna SIGNAL IDUNA). W trosce o swoje zdrowie powinniśmy regularnie się badań, a w przypadku jakichkolwiek niepokojących sygnałów bezzwłocznie umówić się na wizytę lekarską.

Dodaj komentarz