Zmiany zachodzące u matki w pierwszym miesiącu ciąży


Zmiany zachodzące u matki w pierwszym miesiącu ciąży
Pierwszy miesiąc ciąży to czas niezwykły, gdzie radość przeplata się z niedowierzaniem, że oto w naszym ciele naprawdę rozwija się nowe życie, a nasze marzenia o dziecku właśnie się spełniły. Ale to także czas, w którym stopniowo przez cały ogrom szczęścia zaczynają przebijać się pierwsze wątpliwości – jak to będzie? Otóż, zapewniamy, że będzie dobrze! A jeśli jesteście ciekawe, jak będzie się zmieniać Wasze samopoczucie i jakie objawy pojawią się w tym okresie, postaramy się to wszystko wyjaśnić.

Słodka tajemnica

Każdy kolejny miesiąc ciąży jest wyjątkowy i niepowtarzalny, jednak ten pierwszy, ze względu na swoją tajemniczość, jest zdecydowanie najbardziej fascynujący. W tym czasie w ciele kobiety dochodzi do wielu istotnych zmian, z których bardzo często ona sama nie zdaje sobie jeszcze sprawy, dopóki nie odkryje, co jest przyczyną tego, że ostatnio trochę „dziwnie” się czuje…

Wszystko dlatego, że kiedy jeszcze niczego nieświadoma, wykonujesz swoje codzienne obowiązki, może odrobinę zaskoczona tym, że trochę szybciej się męczysz i ciągle czujesz się niewyspana, wewnątrz Ciebie, w bezpiecznym ukryciu, rozpoczynają się procesy, które na zawsze odmienią Twoje życie. Zarówno sam moment zapłodnienia, jak również wędrówka jajeczka w kierunku macicy odbywają się bezobjawowo.

Tylko w niektórych sytuacjach występuje tzw. krwawienie implantacyjne, które jest oznaką zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki jajowej w ściance macicy. Przez kobiety bardzo często jest ono mylone z miesiączką. Dlatego przyszłe mamy zaczynają podejrzewać u siebie ciążę dopiero wówczas, kiedy nie pojawi się u nich kolejna miesiączka. To właśnie jej brak uświadamia im, że „ chyba coś jednak jest na rzeczy …”

Brak krwawienia w wyznaczonym cyklem terminie nie zawsze jednak musi oznaczać ciążę. Może także wynikać z nadmiernego wysiłku, stresu, zmęczenia, zmiany diety na bardziej restrykcyjną. Dlatego dopiero, kiedy wykonasz test ciążowy pozwalający wykryć w moczu obecność hormonu beta-hCG i potwierdzisz jego wynik badaniem USG, możesz mieć pewność, że naprawdę zostaniesz mamą.

Co z tą huśtawką nastrojów?

Wraz z upływem czasu w Twoim samopoczuciu pojawi się coraz więcej symptomów potwierdzających diagnozę lekarza. Jednym z nich będzie słynna „huśtawka nastrojów”. Zmienne nastroje, bardzo duża labilność emocjonalna to jak najbardziej normalne objawy pierwszych tygodni ciąży. Winę za nie ponoszą „szalejące” w ciele kobiety hormony oraz ogromny wysiłek, który organizm wkłada w odpowiednie przygotowanie się do potrzymania ciąży.

Zazwyczaj towarzyszy im także senność, apatyczność, ogólne osłabienie i brak energii. Kiedy więc zalejesz się łzami z powodu średnio udanej komedii romantycznej lub na skraj wytrzymałości doprowadzi Cię spóźniający się o pięć minut autobus, czy też nie będziesz miała siły, by około godziny 12-tej wstać z łóżka – bądź pewna, że wszystko z Tobą jest jak najbardziej w porządku!

Żołądkowe rewolucje

Nudności, wymioty i nadwrażliwość na zapachy to chyba najbardziej dokuczające w tym okresie dolegliwości. Podobnie jak w przypadku zmienności nastrojów, odpowiedzialne za ich wystąpienie są hormony. Mogą pojawić się już w pierwszych tygodniach ciąży. W rezultacie zapachy, które do tej pory sprawiały Ci przyjemność, nagle okażą się być nieznośnymi, a aromat ulubionych potraw może doprowadzić Cię wprost do łazienki…

Mdłości i wymioty występują zazwyczaj tuż po przebudzeniu, ale tak naprawdę mogą pojawiać się praktycznie o każdej porze, nawet w nocy. To, w którym tygodniu ciąży się pojawią i jak intensywny będzie ich przebieg, zależy od indywidulanych uwarunkowań.

W pierwszym okresie ciąży, o którym poczytasz również na http://www.enfamil.pl/pl/articles/twoja-ciaza-miesiac-po-miesiacu/pierwszy-miesiac, dokuczliwe bywają także bóle piersi. Stają się one obrzmiałe i bardzo wrażliwe na dotyk. Jednak wszystkie przyszłe mamy uspokajamy – dalej będzie lepiej!

Dodaj komentarz