Znajdź różnicę między przeziębieniem a grypą i… wylecz się!


Znajdź różnicę między przeziębieniem a grypą
Skuteczne leczenie wszelkich jednostek chorobowych zależy od ich właściwego rozpoznania. Podobne objawy mogą utrudniać właściwą diagnozę, dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem. Jak odróżnić przeziębienie od grypy i jak skutecznie rozprawić się z wirusami?

Co nam dolega?

Kiepskie samopoczucie, katar i podwyższona temperatura mogą być objawami zarówno przeziębienia, jak i grypy. Jaka jest różnica między przeziębieniem a grypą? Przeziębienie jest łagodnym zapaleniem błony śluzowej nosa, gardła i krtani, wywołanym przez wirusy i często mającym związek z niekorzystną pogodą. Charakteryzuje się łagodnym początkiem i powolnym rozwojem, temperatura ciała może (ale nie musi!) być delikatnie podwyższona, zawsze towarzyszy mu katar, a rzadko – bóle mięśni i stawów. Grypa z kolei zaczyna się gwałtownie i rozwija błyskawicznie, temperatura ciała chorej osoby może być bardzo wysoka (powyżej 39oC), a chory odczuwa mocne bóle głowy oraz mięśni i stawów w całym ciele. Jeżeli nasze objawy wskazują na grypę – bezzwłocznie umówmy się na wizytę u lekarza internisty, aby ją skutecznie wyleczyć i zminimalizować ryzyko wystąpienia ewentualnych powikłań. Z przeziębieniem możemy poradzić sobie… sami!

Domowe sposoby na przeziębienie

Jeżeli dopadło nas przeziębienie, najlepiej zostańmy 2 – 3 dni w domu dając sobie czas na powrót do zdrowia i regenerację sił. Jak możemy wspomóc nasz organizm w walce z przeziębieniem? Po pierwsze: rozgrzewamy się. Na początek bierzemy gorącą kąpiel zakończoną energicznym wytarciem ciała ręcznikiem, następnie wkładamy ciepłą piżamę lub dres i przykrywamy się kocem. Rozgrzewające właściwości powinny mieć również spożywane przez nas napoje i posiłki. Do picia przygotujmy sobie gorącą herbatę lub napar z imbiru z dodatkiem cytryny, miodu lub soku malinowego, a potrawy przyprawmy obficie pieprzem i papryczką chilli albo majerankiem i cynamonem. Uniwersalnym posiłkiem o działaniu przeciwzapalnym i antywirusowym jest domowy rosół. Nieżyt nosa jest jednym z najbardziej uciążliwych objawów przeziębienia i choć podobno nieleczony trwa 7 dni, a leczony tylko tydzień – warto znać kilka sposobów na złagodzenie przebiegu kataru. Nos najlepiej wydmuchiwać delikatnie i naprzemiennie (jedną dziurkę naraz). Można również przygotować zimne kompresy – kładzione u nasady nosa zmniejszą obrzęk śluzówki. Inhalacje (przygotowane z soli lub ziół) rozrzedzają wydzielinę z nosa i ułatwiają jej usuwanie, a dodatkowo oczyszczają i odkażają błonę śluzową. Jeżeli boli nas gardło – zróbmy sobie płukankę z szałwii, rumianku lub roztworu soli oraz ciepłe okłady na szyję.

Zioła na przeziębienie

W skutecznej walce z przeziębieniem możemy również liczyć na pomoc ze strony… matki natury. Owoce, warzywa i zioła mają mnóstwo właściwości, które wspierają nasz organizm w walce z chorobą przeziębieniową (i nie tylko!). Najpopularniejszym domowym wyrobem leczniczym jest syrop z cebuli lub czosnku z dodatkiem cytryny i miodu – to prawdziwa bomba witaminowa, skutecznie radząca sobie z przeziębieniami. Mniej popularne syropy przygotowywane są np. z: buraków lub siemienia lnianego (oba działają kojąco na uporczywy kaszel), kopru włoskiego (działa przeciwkaszlowo i rozkurczowo), czy chrzanu (ma działanie wykrztuśne). Aromatyczne zioła na przeziębienie to m.in.: tymianek (działający wykrztuśnie i bakteriobójczo),  majeranek (rozgrzewający i działający przeciwzapalnie) i szałwia (działająca antyseptycznie). Wyżej wymienione zioła używane są najczęściej do przygotowywania inhalacji, a także: płukanek i gorących naparów do picia. Zioła i wyciągi roślinne są również podstawowym składnikiem większości preparatów dostępnych w aptekach bez recepty. Przykład? Pelavo to syrop z wyciągiem pelargonii afrykańskiej (pelargoniom sidoides), która skutecznie pobudza naturalne mechanizmy obronne organizmu, wspiera układ immunologiczny i ułatwia proces oczyszczania górnych dróg oddechowych. Udowodniono również, że pelargonia afrykańska ma działanie przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

 


Dodaj komentarz

2 komentarzy do “Znajdź różnicę między przeziębieniem a grypą i… wylecz się!

  • Małgorzata Kowalska

    Ja podczas przeziębienia stosuję tylko ziołowe lekarstwa. Ale oprócz lego, ważne jest by się wygrzać i nie przeoczyć pierwszych objawów. Teraz taki czas, że łatwo coś złapać, lepiej się na kilka dni się położyć i wyleczyć 🙂 Ja ze swojej strony mogę wam na kaszel polecić dicotuss. Na katar inhalacje, a gorączka to kołda grube skarpety i gorąca herbata 🙂