Żylaki odbytu – jak je rozpoznać i jak się z nimi uporać?


Żylaki odbytu – jak je rozpoznać i jak się z nimi uporać?
Swędzenie w okolicy odbytu, dolegliwości bólowe podczas oddawania stolca, problemy z wypróżnieniem czy krew pojawiająca się na papierze toaletowym. To objawy choroby hemoroidalnej. Guzki krwawnicze bądź żylaki odbytu – także pod tymi nazwami znane są nam hemoroidy. Problem wstydliwy, który powoduje, że zwlekamy z wizytą u lekarza. Niestety działa to na naszą niekorzyść, bo schorzenie nieleczone jest nie tylko uciążliwe, ale i prowadzi do pogorszenia się aktualnego stanu. Jak sobie radzić z żylakami odbytu?

Przyczyny powstawania hemoroidów

Żylaki odbytu mogą nam się przytrafić niezależnie od wieku. Mówi się o predyspozycjach genetycznych czy dziedziczeniu skłonności, ale głównych przyczyn upatruje się w codziennym trybie życia, a także naszym jadłospisie. Praca siedząca, długie godziny spędzane przed komputerem bądź za kierownicą, a do tego brak aktywności fizycznej, niestety sprzyjają chorobie hemoroidalnej.

Przyczyną może być nieodpowiednia dieta. Gdy nie dbamy o racjonalne i regularnie spożywane posiłki, w których znajduje się odpowiednia ilość błonnika, przychodzi nam zmagać się z zaparciami, a te z kolei sprzyjają powstawaniu żylaków odbytu. Często wypijamy zbyt mało płynów w ciągu dnia, a to z kolei powoduje, że jelita muszą intensywniej pracować, by doszło do wypróżnienia. Błona śluzowa okolic odbytu w trakcie wypróżniania zostaje nadmiernie rozciągnięta, co sprzyja hemoroidom.

Z problemem nierzadko zmagają się kobiety w ciąży, u których następują największe zmiany hormonalne. Ze schorzeniem walczą częściej osoby otyłe, cierpiące na uporczywe biegunki oraz ci, którzy mają za sobą operacje okolic odbytu czy krocza. Ponadto hemoroidy częściej dotykają osoby uprawiające seks analny. Na koniec zaś schorzenie nierzadko występuje o osób starszych, u których obserwuje się zmniejszone napięcie mięśniowe.

Podział żylaków odbytu

Żylaki odbytu nie zawsze „zachowują” się tak samo. Objawy i dolegliwości oraz sposób postępowania, zależny jest od stopnia. Wyróżniamy następuje stopnie żylaków odbytu:

  • I to hemoroidy, które są widoczne jedynie w badaniu anoskopowym,

  • II określa hemoroidy uwalniane podczas parcia, z kanału odbytu, które powracają do swojej pozycji po wyróżnieniu,

  • III to hemoroidy wypadające z kanału odbytu podczas parcia i niebędące w stanie samoistnie powrócić do swojej pozycji,

  • IV i najbardziej zaawansowany stopień żylaków odbytu, to hemoroidy, których nie da się odprowadzić do kanału odbytu. Do tego towarzyszą im obrzęki, zakrzepy, a także martwica.

Rozpoznanie i metody leczenia

Gdy odczuwamy problemy podczas wypróżniania, a na papierze toaletowym pojawia się świeża krew, nie można zwlekać z wizytą u lekarza. To bardzo ważne, ponieważ ślady krwi mogą świadczyć nie tylko o żylakach odbytu, ale i rozwijających się stanach nowotworowych.

Czeka nas wizyta u proktologa i badanie polegające na ocenie wizualnej okolic odbytu, a także badaniu per rectum. Niekiedy zachodzi potrzeba wziernikowania w pozycji, podczas leżenia na lewym boku. Choć to dla nas wstydliwa przypadłość, tak naprawdę badanie nie wiąże się z żadnym bólem, a jedynie minimalnym dyskomfortem. Istotą jest, by znaleźć główną przyczynę i wykluczyć poważniejsze schorzenia, jak na przykład raka odbytu.

Metod leczenia wbrew pozorom, jest co najmniej kilka. Najłatwiejsza w zastosowaniu propozycja to maść na żylaki odbytu, przykładowo Ruskorex, o którym więcej informacji znajdziemy pod adresem witryny internetowej ruskorex.pl. Poza tym stosuje się specjalne czopki, które są w stanie w dużym stopniu zniwelować uciążliwe objawy. W zależności od stopnia nasilenia schorzenia, wspomagająco mogą zostać przepisane leki o działaniu przeciwzapalnym.

Spośród zabiegów stosuje się „gumkowanie”. Ten zabieg wykorzystuje się przy hemoroidach II oraz III stopnia, a polega on na założeniu gumowej opaski na nasadę guzka, która odcina dopływ krwi do niego. Po około tygodniu do 10 dni, guzek samoistnie odpada, w wyniku obumarcia. Niewielkie hemoroidy dobrze poddają się skleroetarpii, która polega na wstrzyknięciu specjalnego preparatu pod śluzówkę wokół guzka.

Jeszcze inną metodą jest laseroterapia, która polega na naświetlaniu guzka. Sam zabieg trwa jedynie kwadrans i doprowadza do zniszczenia tkanki guzka.

W zależności od złożoności problemu, stosowane są różnorodne metody leczenia. Pacjenci muszą mieć przede wszystkim na uwadze, że im szybciej zgłoszą się do lekarza, odnajdą przyczynę i podadzą się leczeniu, tym lepiej dla nich.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

ŹRÓDŁA:

  • http://lubikowski.pl/zylaki_odbytu.php
  • http://www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2014/10/mr_2011_007-011.pdf
  • http://vitars.pl/wp-content/uploads/2014/08/ZW_wrzesien_2013-14.pdf

Dodaj komentarz

Komentarz do “Żylaki odbytu – jak je rozpoznać i jak się z nimi uporać?