Żylaki odbytu – przyczyny, objawy i leczenie


Żylaki odbytu – przyczyny, objawy i leczenie
Żylaki odbytu, popularnie nazywane hemoroidami, to choroba, która staje się przyczyną wielu bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Na szczęście zapobieganie jej rozwojowi nie jest bardzo skomplikowane, a leczenie przynosi bardzo dobre rezultaty.

Błąd, który jest najczęściej popełniany przez osoby cierpiące z powodu hemoroidów, to próby samodzielnego usunięcia problemu, głównie przy pomocy różnego rodzaju domowych sposobów. Tymczasem skuteczne leczenie hemoroidów zawsze powinno być poprzedzone wizytą u lekarza, który wybierze najbardziej skuteczne leki i metody działania w zależności do stopnia zaawansowania choroby. Niestety dla wielu osób jest to bardzo wstydliwy problem, a badania budzą spore obawy.

Przyczyny żylaków odbytu

Przyczyny rozwoju hemoroidów to oczywiście głównie niezdrowy tryb życia, siedząca praca oraz częste zaparcia. Uniknięcie tego przykrego problemu jest stosunkowo proste – wystarczy dbać o to, żeby w diecie znajdowała się wystarczająca ilość błonnika oraz pić wystarczające ilości wody. Od czasu do czasu warto wstać od komputera lub sprzed telewizora i wybrać się na spacer. Oczywiście nawet taka profilaktyka nie zagwarantuje stuprocentowego zabezpieczenia przed rozwojem choroby. Mimo wszytko mogą pojawić się np. hemoroidy w ciąży i po porodzie, zazwyczaj jednak nie są one bardzo poważnym problemem.

Objawy żylaków odbytu

Istnieje wiele objawów, które wskazują na pojawienie się żylaków odbytu. Pierwsze niepokojące dolegliwości to swędzenie w okolicy odbytu. Taki problem może dosyć łatwo zlekceważyć, jednak niestety swędzenie samo nie zniknie. Kolejne objawy hemoroidów to także między innymi uczucie niepełnego wypróżnienia oraz krwawienie z odbytu. Na tym etapie rozwoju choroby nie powinno być już żadnych wątpliwości co do konieczności wizyty u lekarza. Warto także pamiętać, że wymienione symptomy mogą wskazywać także na inne choroby, np. na rozwój raka jelita grubego. Bez odpowiedniego leczenia niestety dochodzi do dalszego rozwoju hemoroidów. Na zewnątrz odbytu pojawia się guzek. Nasilają się także dolegliwości związane z rozwojem stanu zapalnego, a swędzenie zamienia się w ból.

Leczenie żylaków odbytu

Leczenie hemoroidów zalecone przez lekarza będzie praktycznie zawsze obejmowało zastosowanie odpowiednich leków. Są to różnego rodzaju maści, czopki a także preparaty do nasiadówek. Pomogą one pozbyć się najbardziej dokuczliwych objawów. Konieczne jest także usunięcie bezpośredniej przyczyny choroby, czyli nadmiernie rozciągniętych guzków krwawniczych znajdujących się w odbycie. Na szczęście zabiegi stosowane w tym celu nie są ani bardzo skomplikowane, ani bolesne. Hemoroidy znajdują się w części odbytu, która jest odporna na ból, a nieprzyjemne objawy tej choroby wynikają z faktu, że stan zapalny rozprzestrzenia się na bardziej wrażliwe tkanki. Dlatego zabiegi usuwania hemoroidów nie powinny powodować żadnych dodatkowych nieprzyjemnych symptomów.

Oczywiście osoby, u których wystąpił ten problem, muszą wprowadzić zmiany w swoim stylu życia. Na pewno przyniosą one pewną ulgę i zmniejszą objawy. Jednocześnie spowolnią rozwój choroby i będą zapobiegać jej nawrotom. Konieczne są przede wszystkim zmiany w diecie, które mają na celu głównie zapobieganie zaparciom. Pomocne może okazać się także picie większych ilości wody. Nie zmienia to jednak faktu, że naprawdę skuteczne leczenie hemoroidów zawsze będzie wymagało wizyty u lekarza i zastosowania naprawdę skutecznych leków i zabiegów. Dzięki temu można pozbyć się tej wstydliwej choroby oraz wszystkich nieprzyjemnych symptomów, które jej towarzyszą.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem leczymyhemoroidy.pl – znajdziesz tam świeże informację na temat hemoroidów, ich leczenia oraz sposobów zapobiegania.


Dodaj komentarz

2 komentarzy do “Żylaki odbytu – przyczyny, objawy i leczenie

  • Natalia Polkowicz

    Dobrzej jest też zapobiegać nawrotom jeśli już hemoroidy się wyleczy, dlatego warto pilnować diety, w razie zaparć stosować dicopeg i oczywiście jak najwięcej aktywności fizycznej też powinno pomóc.

  • Aga

    Masz rację, ale nie wspomniałaś nic o odpowiedniej higienie. Warto korzystać z bidetów, bo hemoroidy źle reagują na pocieranie papierem toaletowym. Mogą nawet zacząć krwawić. W mojej łazience był problem z podłączeniem wody, więc zamontowałam sobie biobidet. Ułatwiło mi to utrzymanie higieny i złagodziło swędzenie.